На 9.07.2025 г. /сряда/ от 10:00 часа в читалище „Пробуда 1920“, село Копринка, община Казанлък, Областен информационен център – Стара Загора организира традиционна среща с деца и младежи, на тема: „БЪЛГАРИЯ В ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ“.
По време на срещата участниците бяха запознати с ролята, която играе членството на България в ЕС за развитието на страната и възможностите за обучение, развитие и пътуване на младото поколение.
За любознателните деца и младежи бе разработена и проведена викторина, включваща въпроси за структурата на Съюза, функциите, които изпълнява всеки един орган, символите, които обозначават принадлежността към Европейския съюз, официалните езици, които са признати в общността и други специфични знания във връзка с функционирането му. В информационната викторина „Какво знаем за нашата Европа“ активно се включиха по-големите деца, които вече са пътували в различни държави на територията на Европейския съюз.
За по-малките участници огромен интерес предизвика състезание на открито за подреждане на пъзела „Европа – нашият общ дом“.
Експертите на Областен информационен център обърнаха специално внимание на участниците върху историческото официализиране на решението за присъединяването на България към еврозоната. Документите, с които България става 21-вият член на еврозоната бяха подписани само ден преди срещата с децата на Копринка, на 08.07.2025 г. Те бяха развълнувани да разберат, че на евромонетите които ще влязат в обръщение след 01.01.2026 г. ще има различни български символи.
На монетите от 2 евро, ще бъде изсечен образа на Св. Паисий Хилендарски, български народен будител и духовник, автор на първото възрожденско произведние „История славянобългарска“, както и надпис на кирилица „БЪЛГАРИЯ“.
На монетите от 1 евро ще бъде изобразен Св. Иван Рилски, български духовен водач, живял като монах отшелник, чудотворец и небесен заклилник на бългаскя народ, основател на Рилския манастир.
Върху монетите от 1, 2, 5, 10, 20 и 50 цента ще бъде изобразен Мадарският конник – скален релеф от VIII век, включен в списъка на световното културно наследство и надпис на кирилица „стотинки“.
Названието на паричната единица евро, освен с латински и гръцки букви, ще бъде изписано и на кирилица.
Младите хора са важни двигатели на промените с огромно значение за изграждането на мирни и демократични общества. Необходимостта от повече информация за ценностите и културата на страните от ЕС, история и география на ЕС, както и възможностите за реализация са винаги актуални теми за будните им умове. В края на събитието всеки един от взелите участие ученици получи подаръци и информационни материали, осигурени от ОИЦ.
ОИЦ – Стара Загора е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Европейски структурни и инвестиционни фондове, работещи с финансовата подкрепа на програма „Техническа помощ”, съфинансирана от Европейския съюз.