Бизнесът в Добрич се запозна с нови възможности за европейско финансиране

Представители на местния бизнес, институции и експерти от региона се събраха в Търговско-промишлената палата в Добрич, за да научат повече за актуалните европейски възможности за подкрепа в областта на дигиталната устойчивост и технологичната трансформация. Срещата бе организирана от Областния информационен център (ОИЦ) и Европа Директно – Добрич, с подкрепата на Община град Добрич и Enterprise Europe Network.

Събитието бе открито от Павел Павлов, заместник-кмет "Стратегическо развитие и икономика" в Община град Добрич. Той призова местните фирми да бъдат активни и да се възползват максимално от възможностите за европейско финансиране.

Татяна Гичева, ръководител на Европа Директно Добрич, представи стратегическите приоритети на Европейската комисия за периода 2024–2029 г. Особено внимание бе отделено на новия план за устойчив просперитет и конкурентоспособност на Европа чрез т.нар. „Компас за конкурентоспособност“, който насочва усилията на ЕС към по-силна икономическа интеграция, технологично лидерство и социална устойчивост. Акцент бе поставен върху ключови приоритети като развитието на цифровата инфраструктура, суперкомпютрите, изкуствения интелект и преодоляването на недостига на умения чрез учене през целия живот. Беше подчертано значението на инвестициите в енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници, кръгова икономика и дигитална трансформация на малките и средните предприятия. Бе обърнато внимание на новата визия за селското стопанство – устойчиво, иновативно и ориентирано към биоразнообразието и продоволствената сигурност. Представени бяха и ключовите европейски програми, насочени към бизнеса: Horizon Europe, DIGITAL Europe, SMP, InvestEU, както и възможностите на национално ниво чрез ИСУН2020, Плана за възстановяване и устойчивост и програмата „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП).

Геновева Друмева, управител на ОИЦ-Добрич представи отворените процедурите, свързани с дигитализация и киберсигурност в предприятията. Тя очерта основните изисквания към кандидатите, допустимите дейности и разходи, както и демонстрира работата със системата ИСУН 2020.

Процедурата BG16RFPR001-1.012 „Дигитализация на предприятията“ по ПКИП 2021-2027 г. е насочена към микро и малките предприятия, регистрирани преди 31 декември 2023 г. Изисква се минимум 100 000 лв. оборот общо за 2023 и 2024 г., както и поне двама средногодишни служители за 2024 г. Безвъзмездната финансова помощ е между 5 000 и 50 000 лв., като безвъзмездната помощ е до 70% от допустимите разходи. Сред допустимите услуги са създаване на онлайн магазин; внедряване на системи за управление на ресурсите и взаимоотношенията с клиенти; софтуер за управление на складове, продажби, производство; защита на данни и други. Крайният срок за подаване на проектни предложения е до 26 септември 2025 г., до 16:30 ч., чрез системата ИСУН 2020.

Микро, малки и средни предприятията могат да внедрят изцяло безвъзмездно съвременни решения и мерки за повишаване на киберсигурността си чрез процедурата DEP-1.001 - Подкрепа за подобряване на киберсигурността в малките и средни предприятия в Република България. Тя е с бюджет от 4 млн. лв., осигурени от Програма „Цифрова Европа“ и Министерството на електронното управление. Кандидатите трябва да са търговци по смисъла на Търговския закон или на Закона за кооперациите, да надвишават определен праг на минимални приходи, и да имат поне един средносписъчен служител. Финансовата подкрепа е с минимален размер от 5 000 лв., а максималния е до 60 000 лв. за микро и малки предприятия и до 120 000 лв. за средните предприятия. Средствата могат да се използват за внедряване или подобряване на облачни и локални хардуерни или софтуерни решения за киберсигурност. Срокът за подаване на проектни предложения в системата ИСУН 2020 изтича на 30 юли 2025 г. в 16:30 ч.

Искра Димова, експерт в ОИЦ - Добрич презентира предстоящите процедури по ПКИП 2021-2027 г. за повишаване на енергийната ефективност и внедряване на технологии в областта на Индустрия 4.0. По процедурата „Енергийна ефективност и използване на енергия от възобновяеми източници в предприятията“ финансирането ще бъде между 30 000 и 100 000 лв., с до 65% безвъзмездна помощ.  Микро, малки или средни предприятия могат да кандидатстват за придобиване на енергийно-ефективно оборудване и съоръжения като: термопомпи; системи за оползотворяване на отпадна топлина, енергийно-ефективни изолационни системи в сгради; фотоволтаични панели; локални съоръжения за съхранение на енергия (батерии) и др.

Очаква се отварянето на процедурата „Внедряване на технологии от областта на Индустрия 4.0“, насочена към малките и средни предприятия. Финансирането е до 50%, в размер от 150 000 до 850 000 лв., в зависимост от категорията на предприятието. Ще се подкрепят инвестиции във внедряването технологиите от областта на Индустрия 4.0, повишаване на киберсигурността и въвеждане на стандарти за дигитализация. Целта е повишаване на производствения капацитет и конкурентоспособността на предприятията чрез решения от последните нива на Индустрия 4.0.

Участниците получиха и примери за внедрени решения, свързани с дигитализация, които могат да трансформират бизнеса и да повишат конкурентоспособността. Бе обърнато специално внимание на това, че по две от процедурите ще се кандидатства изключително улеснено, чрез предварително дефинирани и остойностени разходи за дигиталните услуги и оборудването за енергийна ефективност.

Срещата подчерта важността на активността от страна на местния бизнес за използване на европейските средства, които могат да подпомогнат значително тяхното развитие и конкурентоспособност в дигиталната ера. Екипът на ОИЦ – Добрич и на Европа Директно – Добрич остават на разположение за предоставяне на допълнителна информация.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд

 

Областен информационен център – Добрич

Тел.: 058 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrich/

Viber канал: https://bit.ly/3VWQbUQ

YouTube канал: ОИЦ Добрич

www.eufunds.bg