Община Габрово, в качеството си на водещ партньор, подаде съвместна концепция за интегрирани териториални инвестиции по втората покана на Министерството на регионалното развитие и благоустройството по Програма „Развитие на регионите“ 2021–2027. Концепцията е разработена в партньорство с община Велико Търново, Многопрофилна болница за активно лечение „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, Технически университет – Габрово и Професионална гимназия по туризъм „Пенчо Семов“ – Габрово. Концепцията е разработена с експертната подкрепа на Областен информационен център – Габрово, който подпомогна изграждането на партньорството и координацията между институциите.
Концепцията, озаглавена „Синергия за нови възможности“, обединява шест проектни идеи с прогнозна обща стойност над 46,5 милиона лева. Основната ѝ цел е да подкрепи устойчивото социално, образователно, здравно и икономическо развитие на двете общини чрез координирани инвестиции в ключови публични услуги и инфраструктура. Освен по Програма „Развитие на регионите“, се предвижда търсене на финансиране по програми „Образование“, „Околна среда“, „Развитие на човешките ресурси“, Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация (ПНИИДИТ) и „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“.
Предложението обхваща значими инвестиции в образователната инфраструктура на Габрово, включително обновяване на четири училища и пет детски градини, изграждане на мултифункционално образователно пространство в двора на ОУ „Ран Босилек“, рехабилитация на спортна площадка в ОУ „Христо Ботев“, подобряване на достъпността в СУ „Райчо Каролев“ и осигуряване на електробус за ученици от отдалечени райони. В ПГТ „Пенчо Семов“ се предвиждат мерки за енергийна ефективност, благоустрояване на дворните пространства и въвеждане на програми за междуучилищна мобилност и дуално обучение. В детските градини „Мечо Пух“ (с. Поповци), „Ран Босилек“, „Мики Маус“ и „Радост“ (две бази) ще се реализират дейности по благоустрояване на дворовете и изграждане на площадка за обучение по безопасност на движението по пътищата.
МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ предлага създаване на интегриран здравен център, насочен към ранна диагностика и превенция на онкологични и сърдечно-съдови заболявания. В обхвата на проекта са включени доставка на медицинска апаратура, мобилен медицински кабинет, нов болничен асансьор, ремонт на помещения, изграждане на лъчезащита и подобрения на електрозахранването и климатизацията.
Технически университет – Габрово планира цялостна модернизация на сградата „Аула“, която не е ремонтирана от построяването ѝ преди повече от 50 години, както и оборудване на високотехнологична лаборатория за обучение по автоматизация, роботизация и изкуствен интелект.
В социалната сфера се планира създаване на пет нови резидентни социални услуги за възрастни хора и пълнолетни лица с трайни увреждания или с деменция в Габрово, чрез преустройство на сграда в село Враниловци и ремонтирани помещения в квартал „Велчевци“. Проектът включва и изграждане на два самостоятелни жилищни обекта за общностни медиатори, както и обучения за служители в сектора. Община Велико Търново разработва три подобни услуги чрез обновяване и оборудване на помещения в общински сгради в града и в село Балван.
Предложението включва също завършване на брегоукрепителните дейности по поречието на река Янтра в Габрово, в участъка между мостовете при улиците „Д-р Никола Василиади“ и „Христо Ботев“, като надграждане на вече подадeната концепция „Брегове на съвремието“.
Областен информационен център – Габрово участва в преговорните срещи между партньорите, като предостави конкретна информация относно допустимите дейности по отделните програми и насоки за изпълнение на изискванията за интегрираност и комплексност на инвестициите. Центърът реализира и разяснителна кампания с информационни събития във всяка от четирите общини в област Габрово.
Интегрираният териториален подход, насърчаващ партньорства и комбинирани инвестиции, е ключов елемент на политиката на сближаване и ще бъде утвърден като задължително изискване при бъдещи инвестиции, финансирани от Европейския фонд за регионално развитие и свързаните програми.
След приключване на етапа на оценка от страна на управляващия орган, концепцията ще бъде подложена на публично обсъждане, което ще бъде организирано от Областен информационен център – Габрово. В качеството си на член на Регионалния съвет за развитие на Северен централен район за планиране, центърът ще участва и в процеса на приоритизиране на предложенията за финансиране.