ОИЦ - ПЛЕВЕН ПРОВЕДЕ ПЪРВАТА ПРЕСКОНФЕРЕНЦИЯ ЗА 2022 Г.

На 29 април 2022 г. екипът на ОИЦ – Плевен посрещна представители на медиите на първата си пресконференция по новия проект, който обезпечава финансово дейността на Центъра до края на 2023 г.

От началото на 2022 г. дейността на Областния информационен център в Плевен е финансово обезпечена с договор BG05SFOP001-4.007-0019-C01 „Осигуряване функционирането на Областен информационен център – Плевен като част от Националната мрежа от Областни информационни центрове (2022-2023)”, сключен между Община Плевен и Управляващия орган на Оперативна програма „Добро управление 2014 – 2020“. Средствата за периода 2022 – 2023 г. в размер на 399 999.80 лв. се осигуряват от програмата, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Екипът, работещ по проекта остава непроменен: Ръководството се осъществява от Стефан Милев, заместник-кмет по проекти и хуманитарни дейности, координатор е Камелия Горненска, началник отдел НКПП в Общината, Албена Доцева, счетоводител, Игнат Димитров, управител на ОИЦ – Плевен. Работата си продължава и експертният екип на Центъра – Костадин Киров, експерт „Логистика и информация", Зоя Божкова, експерт „Информационно обслужване и услуги" и Николета Минчева, експерт „Комуникация и информация“.

Вниманието беше насочено към новите функции за Областните информационни центрове в страната, определени с промяната през 2020 г. на Закона за регионалното развитие и Правилника за приложението му. В програмния период 2021 – 27 г. експертите от ОИЦ ще са част от състава на Регионалния съвет за развитие, където ще поемат основни задачи в звената за медиация и за публични консултации.

През двегодишния период дейността на екипа ще продължава да бъде в подкрепа на бизнеса, на неправителствените организации, на институциите и гражданите в областта като ще проведени 44 информационни събития във всички общини на областта, ще организира различни инициативи в две национални кампании, ще продължи редовните срещи с представителите на регионалните и националните медии. За повишаване познаваемостта на европейските фондове и програми ще допринесат промоционалните материали и разработваните от експертите тематични дипляни, които ще бъдат издадени в тираж от 1000 броя.

Вторият акцент от пресконференцията бяха актуалните възможностите за микро, малки и средни предприятия от преработващата промишленост да получат фокусирана подкрепа за подобряване на енергийната ефективност. Костадин Киров припомни основните изисквания и срокове по процедура BG16RFOP002-6.002 „Възстановяване на МСП чрез подобряване на енергийната ефективност“.