Финансирането на STEM зоната е със средства от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост.
Бюджетът на проекта е в размер на 360 000 лева, а договорът за безвъзмездната финансова помощ е сключен през септември 2024 г. Очаква се дейностите да завършат до края на май догодина.
За целите на проекта са обособени четири помещения и едно фоайе на втория етаж в училищната сграда, те ще се използват и като отделна класна стая.
Към момента са завършени ремонтните дейности в тях и са сключени договори за обзавеждане и първоначално оборудване, като доставките се очакват до края на месец юни т.г. Сега се подготвя обществена поръчка за компютърна техника, софтуер и други специализирани технически устройства.
Израждащата се STEM среда е фокусирана в направленията природни науки, математика и информатика. Избрани са предметите „Физика и астрономия”, „Химия и опазване на околната среда”, „Биология и здравно образование”, „Човекът и природата” и „Компютърно моделиране и информационни технологии”.
За определени теми STEM центърът ще се ползва и за часове по предметите „География и икономика”, „История и цивилизации” и „Математика”.
Предвидено е съвременно техническо оборудване – електронни микроскопи и компютърна техника, която позволява използване и на добавена реалност. За да може това което чуват децата, и да го виждат в 3D формат, и да се чувстват участници в събитията.
Изграждането на STEM средата в училището ще даде възможност за още по-добри резултати на неговите възпитаници, смята училищният директор Димитър Петров.
Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Европейските фондове при споделено управление (ЕФСУ) в България.