#ОИЦ

Екипът на Областния информационен център (ОИЦ) – Разград проведе информационна среща с ученици и преподаватели.

Темата на срещата бе „Популяризиране на успешни проекти в Лудогорието”.

Експертите от ОИЦ представиха успешно изпълнени проекти в региона през периода от 2007-ма до 2024-та година. Дискутирани бяха приключили и осъществяващи се инвестиции с европейско финансиране в региона.

Посочиха се множество завършили европроекти с положителни резултати за областта, някои от които са включени в сборниците с добри примери на ОИЦ досега.

Разградска фирма започна изпълнението на проект BG16RFPR001-1.004-1228-C01 „Подобряване на производствения капацитет на „Ситона Груп” ЕООД”. Предприятието се занимава основно с изработване, дизайн и печат на всякакви видове рекламни материали. Модернизацията става с подкрепа от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г., процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”.

Общият бюджет е 99 102 лева, от които безвъзмездната помощ е 74 327 лева, а останалите – собствено участие на бенефициента.

Стартира изпълнението на проекта „Иновативни здравно-социални услуги в община Ветрино“. Той се финансира от Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027 г. Общият му бюджет е 192 298, 85 лв. Бенефициент е местната администрация.

Целта на проекта, който ще обхване 20 потребители, е да се надгради и подобри предоставянето на интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда за нуждаещи се самотноживеещи лица с увреждания и възрастни хора в невъзможност за самообслужване.

След приключване на учебната година, възпитаници на Професионалната гимназия по икономика „Робер Шуман” град Разград, заедно с техния ръководител Иванка Танева избраха да проведат лятната си учебна практика в Областния информационен център.

Бъдещите специалисти по „Митническа и данъчна администрация” Николета Кавърджикова, Ниляй Ахмед, Траяна Аврамова и Миглена Димитрова ще стажуват в ОИЦ – Разград в периода 1 - 15 юли т.г.

Сградата на Културния дом във Вълчи дол бе обновена по проекта „Реконструкция на Културен дом, гр. Вълчи дол с изпълнение на мерки за енергийна ефективност“. Той е финансиран от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“. Общият бюджет на проекта е 486 680, 96 лв. Бенефициент е Община Вълчи дол. Основната цел е подобряване на енергийната ефективност на общинската сграда, в която се предоставят обществени услуги. 

Местната управа в областния град и Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) сключиха два договора за финансиране на проекти по процедура BG-RRP-4.024 „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд-Етап II” от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Одобрените проекти са за жилищен блок „Бисер” на ул. „Стефан Караджа” №6 на стойност 279 224 лева и на блок на бул. „Княз Борис” №61 на стойност 699 431 лева.

Пет проектни предложения, подадени в началото на февруари тази година - четири на Община Варна и една на Медицинския университет в партньорство с УМБАЛ „Св. Марина“, ще бъдат финансирани по Приоритет 1 на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. Сред тях са проекти за подобряване на културната инфраструктура и туризъм - реконструкция и ремонт на Летния театър, както и ремонт и поддръжка на сектор от късноантичната стена на „Одесос“, открита при ремонтните дейности на ул. „Цар Симеон“. Тези проектни идеи изискват съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство.

В края на месец май т.г се подписа договор за изпълнение на проект „Подобряване на производствения капацитет на „Копи и дизайн център” ЕООД”. Той се финансира от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията” 2021-2027 г. чрез процедура „Подкрепа за семейните предприятия, предприятията от творческите индустрии и занаятите”.

Общата стойност на проекта е в размер на 184 900 лева, от които 138 675 лева са безвъзмездна финансова помощ, а останалите 46 225 – собствено финансиране на бенефициента.

Нова екопътека край варненското село Невша води до уникалните природни забележителности Голямо и Малко було и разкрива многобройните праисторически артефакти в района. Тя е изградена по проекта „Екопътека „Голямо и Малко було“ в землището на село Невша, община Ветрино, област Варна“. Финансирането е осигурено от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г.  чрез МИГ „Възход – Ветрино, Вълчи дол, Провадия“, мярка 7.5 „Инвестиции за публично ползване в инфраструктура за отдих, туристическа инфраструктура“. Общата стойност на инвестицията е 128 353, 80 лв.

На проведено редовно заседание на Общинския съвет местните парламентаристи решиха Общината да кандидатства по Инвестиция „5 (C13.I5): Инсталиране на фотоволтаични системи в съществуващи сгради за социални услуги и предоставяне на електрически превозни средства и свързани зарядни станции за предоставяне на социални услуги” от Националния план за възстановяване и устойчивост.