#ОИЦ

В началото на месец май т.г. ЕТ „Мери – Ахмед Чакър” от село Езерче, община Цар Калоян подписа договор за изпълнение на проект „Инвестиции в дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда”. Финансирането е от Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г., подмярка 4.2. „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти”, процедура „Целеви прием за инвестиции и дейности, осигуряващи опазване на компонентите на околната среда, включително ВЕИ”.

16 варненски проектни предложения на обща стойност 172 500 лв. са одобрени и класирани в Националната кампания „Чиста околна среда 2025 г.“, която е организирана от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС), средствата от което допълват успешно тези от ЕСИФ/ЕФСУ.

Финансирането на STEM зоната е със средства от Европейския съюз чрез Националния план за възстановяване и устойчивост.

Бюджетът на проекта е в размер на 360 000 лева, а договорът за безвъзмездната финансова помощ е сключен през септември 2024 г. Очаква се дейностите да завършат до края на май догодина. 

За целите на проекта са обособени четири помещения и едно фоайе на втория етаж в училищната сграда, те ще се използват и като отделна класна стая.

Управителят на Областен информационен център-Варна д-р Виктория Николова представи резултатите от провеждането на националната кампания „Детективи на европейски проекти“ на местно ниво по време на среща на мрежата от ОИЦ, домакин на която бе Пловдив.

Това стана ясно от проведеното последно заседание на местните парламентаристи в града. Съветниците приеха решение за кандидатстване на общинската администрация с проектни предложения за подобряване на инфраструктурата в селските райони.

Това се случва в рамките на процедура BG-RRP-4.026 „Подкрепа за енергия от възобновяеми източници за домакинствата” - Покана 1, финансирана от Националния план за възстановяване и устойчивост.

Целта на процедурата е да се увеличи използването на възобновяема енергия в крайното потребление на енергия в сектор домакинства чрез предоставяне на финансиране по два компонента:

Компонент 1: Закупуване на слънчеви инсталации за битово горещо водоснабдяване (БГВ) и

В изпълнение на Програмата за храни и основно материално подпомагане 2021-2027 г., до 30.09.2025 г. Община Белослав ще осигурява топъл обяд на 200 лица от уязвими групи, които поради бедност и социална изолация са в затруднение да се погрижат сами за прехраната си. Проектът „Топъл обяд в община Белослав“ е на стойност 571 875, 07 лв. Бенефициент е местната администрация.

В началото на месец май т.г. местната власт подписа договор с изпълнител на строително-монтажните работи по проект „Рехабилитация и реконструкция на улици от уличната мрежа на Община Лозница”. Той се финансира по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура” от Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г.

Договорът включва рехабилитация и реконструкция на улици, тротоари и бордюри в общинския център и в селата Веселина и Бели Лом.

В Деня на Европа – 9 май, студенти от Румъния гостуваха на Областен информационен център-Варна. Посещението в България е организирано в изпълнение на проект по програма „Еразъм+“. По време на срещата чужденците бяха запознати с дейността и услугите, които предоставя ОИЦ-Варна.

На 9 май – Деня на Европа Областният информационен център (ОИЦ) и Община Разград проведоха Колоездачна обиколка на обновени с евросредства обекти. Тя е част от кампанията „Дни на Европа в Разград” 2025 г., популяризираща приноса на европейските средства за развитието на града и Лудогорието.