Интегрираните териториални инвестиции (ИТИ) през периода 2021-2027 г. ще се осъществяват чрез финансирането на проекти, които са част от одобрена концепция за ИТИ. Концепциите за ИТИ представляват набор от взаимосвързани и допълващи се интегрирани проекти/проектни идеи, които адресират адресиране на специфични местни нужди и оползотворяване на потенциалите на конкретни територии и които са предвидени за финансиране от различни източници (програми). Всяка концепция следва да бъде разработена в партньорство от различни заинтересовани страни (потенциални бенефициенти) и да адресира приоритетите на Интегрираната териториална стратегия за развитие на региона за планиране от ниво 2, на чиято територия ще се реализира. В рамките на Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 (ПРР), в чийто обхват попадат инфраструктурните мерки за енергийна ефективност, които ще се реализират чрез ИТИ, концепции за ИТИ ще се финансират в рамките на Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“.
Обръщаме внимание, че Столична община не попада в териториалния обхват на Приоритет 2 „Интегрирано териториално развитие на регионите“ на ПРР. Общините на десетте големи града на България (София, Пловдив, Варна, Бургас, Плевен, Русе, Стара Загора, Видин, Велико Търново и Благоевград) ще получават финансиране в рамките на Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“, като не е задължително проектите по този приоритет да се реализират чрез инструмента ИТИ. По-детайлна информация за проектите, които ще се финансират в рамките на Приоритет 1 на ПРР и за начина на подбор можете да намерите в Общите указания за подготовка на инвестиции за градско развитие за периода 2021-2027 г., публикувани на сайта на програмата (http://www.bgregio.eu/media/Programirane/2021-2027/29.10.20-Guidance%20for%20urban%20development_2021-2027%20201028.pdf).
Многофамилните жилищни сгради ще бъдат допустими за финансиране и по двата приоритета на програмата. Мерките за енергийна ефективност ще се изпълняват в съответствие с Дългосрочната стратегия за саниране на сградния фонд в Република България с хоризонт до 2050 г., като е предвидено да се реализират чрез комбинирано финансиране от безвъзмездна помощ в размер до 95% от стойността на допустимите разходи и техническа помощ в комбинация с финансов инструмент. Предвиждат се и възможности под формата на кредитни линии и портфейлни гаранции на компании, изпълняващи проекти за енергийна ефективност в жилищния и обществен сектор с цел да се стимулира пазара за изпълнение на ЕСКО договори.
В допълнение, Министерството на регионалното развитие и благоустройството разработи проект на Програма за енергийна ефективност в сграден фонд, която е предвидено да бъде част от Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Програмата предвижда изпълнение на мерки за обновяване на жилищния и нежилищния сграден фонд в страната с цел подобряване на енергийните му характеристики, включително използването на иновативни технологии и възобновяеми енергийни източници, чрез прилагане на интегрирани енергийни мерки. Допустими територии по Програмата ще бъдат всички общини в Република България, а периодът на нейното изпълнение е до 2026 г. Допълнителна информация за проекта на Програмата, както и за НПВУ може да бъде намерена на следния електронен адрес: https://www.nextgeneration.bg/14.
Следва да се има предвид, че към настоящия момент както НПВУ, така и ПРР са в процес на консултации с ЕК и не са одобрени. В тази връзка и Програмата за енергийна ефективност в сграден фонд, и механизмът на изпълнение на мерките за енергийна ефективност по ПРР все още се детайлизират, като критериите за подбор, конкретните изисквания към сградите, начина и срока на кандидатстване и финансиране, не са финализирани.
Във връзка с гореизложеното, за актуална информация относно бъдещи процедури и конкретни възможностите за кандидатстване, препоръчвам да проследявате официалната електронна страница на МРРБ – www.mrrb.bg, както и следните електронни страници: http://www.bgregio.eu/ и https://www.eufunds.bg/bg.