Зам.–министърът на РРБ и РУО на ОПРР Деляна Иванова ще представи новия подход в регионалното и трансграничното развитие през 2021-2027 г. на събитие в Кюстендил

Събитието ще се проведе на 16 май 2022 г. от 11,00 ч., в Парк хотел „Кюстендил“

Г-жа Деляна Иванова, заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството и Ръководител на Управляващия орган на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г., ще даде начало на информационната кампания за представяне на новия подход в регионалното и трансграничното развитие през програмен период 2021-2027 г. Началното събитие от информационната кампания ще се проведе на 16 май 2022 г. в град Кюстендил, Парк хотел „Кюстендил“, зала „Пауталия“. Регистрацията на участниците ще започне в 10,30 ч., а официалното откриване е с начален час 11,00 ч.

Участниците ще имат възможност да се запознаят с актуална информация за Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., възможностите за финансиране по програмите за трансгранично сътрудничество за периода 2021-2027 г., както и за обхвата на проектите на МРРБ в Националния план за възстановяване и устойчивост в контекста на постигане на балансираното и устойчиво развитие на регионите.

През програмен период 2021-2027 г. бюджетът на новата Програма „Развитие на регионите“ е близо 6,6 млрд. лв., от които над 319 млн. лв. ще могат да бъдат инвестирани в проекти за интегрирани териториални инвестиции в средните градски общини в Югозападния регион. В допълнение, област Кюстендил попада в териториалния обхват на Фонда за справедлив преход, заедно с областите Стара Загора и Перник. По тази линия областите ще могат да разчитат на близо 3 млрд. лв. за инвестиции, насочени към преодоляване на негативните социални и икономически последици от прехода към климатична неутралност и декарбонизация на икономиката.

В следващите седем години област Кюстендил ще има достъп до европейско финансиране и по линия на шест от програмите за териториално сътрудничество, в които страната ни участва. Общият ресурс на тези програми е над 2 млрд. лв.

В рамките на Националния план за възстановяване и устойчивост от страна на МРРБ ще изпълнява общо 5 проекта за близо 3 млрд. лв., насочени към мерки за устойчиво енергийно обновяване на жилищни и публични сгради, вкл. обекти в сферата на производството, търговията и услугите, подкрепа на устойчив градски транспорт, разработване на строително информационно моделиране (СИМ) при проектирането, изпълнението и поддръжката на строителни работи, както и информационна система за е- услуги по устройство на територията и разрешаване на строителството; изграждане и реконструкция на ВиК системи и ПСОВ.