Близо 105 млн. лева от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ в подкрепа на дигитализацията на българското образование

Договор за финансиране на проект „Образование за утрешния ден“ е подписан между Управляващия орган на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОПНОИР) и Министерството на образованието и науката. Бюджетът от 104 959 178.01 лв. е осигурен от Приоритетна ос 2 „Образование и учене през целия живот" на ОПНОИР, съфинансирана от Европейския социален фонд. Срокът за изпълнение на проекта е 36 месеца – до октомври 2022 г.

Проектът цели отваряне на образованието и образователните институции към дигиталните технологии чрез внедряването на нови решения за по-добро персонализирано обучение, което да позволи на учителите да прилагат по-точни и ефективни подходи към всеки отделен учащ и повишаване на мотивацията чрез насърчаване на самостоятелното обучение и самооценка, включително извън класната стая. С изграждането на облачна среда и въвеждането на единна платформа за образователни услуги и съдържание ще се ускори процесът на дигитализация на българската образователна система и ще се улесни комуникацията между преподаватели и родители. Чрез реализацията на проекта ще бъде осигурена поддържаща квалификация за учителите, преподаващи в областта на STEM, както и ще бъдат създадени условия за развитие на нови и утвърждаване на изградени дигитални компетенции и знания. Предвижда се разработване на дигитално образователно съдържание като електронни учебници и е-помагала по учебни предмети, интерактивни и мултимедийни уроци, образователни приложения и игри, тестове и др., както и повишаване на дигиталната компетентност и умения на учениците под формата на извънкласни дейности.

Проектът предвижда 2000 училища и детски градини да участват в дейности за въвеждане на иновативни методи на преподаване чрез използване на съвременни ИКТ, 26 900 педагогически специалисти да бъдат включени в обучения за усвояване, въвеждане и прилагане на иновативни методи на преподаване чрез използването на съвременни ИКТ. В дейности по процедурата ще бъдат обхвати 220 000 ученици и деца от детски градини.