НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПРЕДСТАВИ РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОЕКТ ПО ОПДУ

В Народното събрание бяха представени резултатите от изпълнението на Проект № BG05SFOP001-2.013-0001 с наименование „Повишаване на ефективността при въвеждането на директивите и мерките по прилагането на актовете на Европейския съюз в българските закони”. Той е на обща стойност от 1 366 828, 51 лв. и се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд. Целта на проекта е да се създадат предпоставки за подобряване на институционалната комуникация при въвеждането на актовете на ЕС в българските закони и условия за повишаване качеството на въвеждане.

По проекта са надградени интегрираната информационна система и интернет портала на Народното събрание www.parliament.bg. Събрана, систематизирана, анализирана и въведена в информационната система е информация в над 1000 информационни досиета на закони, приети от Народното събрание, с които се въвеждат директиви или мерки по прилагането на актовете на Европейския съюз в българските закони.

Проектът по транспониране на правото на ЕС започна през 2018 г., премина през много препятствия и се радвам, че в крайна сметка успяхме да го реализираме, отбеляза заместник-председателят на парламента Ива Митева. По думите й създаденият модул на интернет страницата на Народното събрание ще бъде от помощ на всички български граждани и неправителствени организации, които се интересуват от законодателство. Заместник-председателят на парламента посочи, че вече е възможен по-лесен достъп до всички актове, приети от законодателната институция, с които се въвеждат директиви на ЕС.

На Игнажден медиите първи влязоха в Народното събрание и това е знак, че те ще продължават да ни наблюдават много внимателно как работим, а ние, от своя страна, да бъдем разумни, взискателни и по-критични към себе си, отбеляза Ива Митева. Пожелавам на всички да имаме взаимно търпение и да бъдем по-обективни в работата си, допълни тя.

Главният секретар на Народното събрание Габриела Килфанова посочи, че заложените цели на проекта са постигнати и всички заинтересовани лица могат удобно и безплатно да използват систематизирана информация за актовете на ЕС, въведени в българското законодателство. Събрана, систематизирана, анализирана и въведена е информация в 1028 досиета на закони, приети от Народното събрание. Тези досиета са вече видими в интегрирана информационна система на сайта на Народното събрание в раздел „Закони, свързани с правото на Европейския съюз“ и са обобщени по области, допълни Габриела Килфанова.

По проекта са проведени 39 обучения на служителите от администрацията на Народното събрание и от централната администрация, с които се повишава нейната компетентност и експертиза.