Стартираха семинари по проект „CULINART" в търсене на ново и адекватно образование за бъдещите кулинарни професионалисти

Първият дискусионен семинар по проект „CULINART" с фокус групи се проведе днес в сградата на Висше училище по мениджмънт в Добрич. За участие в дискусията  бяха поканени всички заинтересовани представители на професионалните и браншови организации на заетите в ресторантьорството и кулинарния сектор; централни и местни институции и регулаторни органи, имащи отношение към разработването, акредитирането и контролирането на професионалните квалификации; утвърдени професионалисти в бранша и представители на ОИЦ-Добрич. Проектът „CULINART: Създаване на съвместна квалификация за професионално образование и обучение в кулинарните изкуства и пилотни пътеки за продължаващо обучение“ се реализира с финансовата подкрепа на програма Еразъм+, Ключова дейност 3 „ Подкрепа за реформиране на политиката“ и на стойност 405 000 евро.

В началото на срещата бяха представени настоящите възможности за професионално образование и обучение в областта на кулинарните изкуства, какви са професионалните стандарти и изисквания към образованието в тази сфера, както и какви са съществуващите възможности за кариерно развитие пред завършилите кулинарно образование. Бяха дискутирани множество проблеми по отношение на верификацията на умения в сектора и реализирането на дуалното обучение в сферата на гастрономията. В процеса на обсъждане представители на бизнеса посочиха и редица пропуски , които те самите са забелязали в кадрите със средно образование в областта на кулинарията-липса на практически умения в системата за безопасност на храните-НАССР, калкулация на рецептите и други. Постигна се съгласие , че е необходимо по-сериозно внимание към създаването и развитие  на умения за адаптация към тенденциите на вкусовете на потребителите. Не без значение е и ролята на обучителните организации, управителите на заведения и главни готвачи в практическото обучение на кадрите. В действителност стаж в заведения за хранене липсва, учебната програма е остаряла, не са застъпени знания и умения за предприемачество, работа в екип

Беше представена френската система за обучение на кадри в кулинарния сектор, която е базирана на създаване на основни умения, световно призната е  и ще е отправна точка за създаването на липсващото в България междинно образование средно специално и висше образование в областта на кулинарията.

На базата на проведената дискусия във форума  и попълнени въпросници от участниците за нуждите на бизнеса от пазарно-ориентирани професионално образование и обучение се очаква да се прецизират специфичните знания, умения и компетентности, които следва да притежава съвременния „главен готвач“, за да отговаря на очакванията на работодателите и с последните тенденции и иновации в гастрономията.

Проектът се изпълнява от консорциум от организации от България, Испания, Франция, Италия, Португалия и Турция. Фокусът му е поставен върху разработването и внедряването на изцяло нова съвместна квалификация в областта на кулинарните изкуства, която да отговори на актуалните нужди на пазара на труда и да предостави възможност за повишаване на пригодността за заетост сред младежта, транснационалната мобилност и кариерното развитие.

Международен колеж - Добрич е водеща организация по проекта и ще провежда цикъл от събития, чиято цел е в открита дискусия с участниците да се проучат специфичните нужди на бизнеса от сферата на туризма и гостоприемството и да се дефинират техните изисквания към професионалистите, работещи в областта на кулинарните изкуства.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

Областен информационен център – Добрич

Тел.: +359 58 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/

www.eufunds.bg