СТАРТИРА ЕСЕННАТА ИНФОРМАЦИОННА КАМПАНИЯ НА ОИЦ-СОФИЯ

Есенната информационна кампания на Областен информационен център-София стартира от общините Мирково и Челопеч.

На информационните срещи в двете общини бяха представени Фондовете по линия на политиката на сближаване, които ще насърчават икономическото, социалното и териториалното сближаване в българските региони и ще спомогнат за изпълнението на основните приоритети на ЕС, като например екологичния и цифровия преход. С тези средства ще бъдат подпомагани и области на политиката, в които България има потенциал да отбележи напредък и да намали регионалните различия в рамките на страната.

 

Основен акцент на срещите беше поставен върху актуалните възможности за финансиране на проекти за културни, образователни и социални институции и граждански сектор, както и мерките за насърчаване на иновациите и растежа на предприятията.

Експертите на Центъра обърнаха внимание, че целите на споразумението за партньорство с България показват твърд ангажимент за постигане на социалните цели по отношение на заетостта, ученето през целия живот и намаляването на бедността. Чрез инвестиране на средствата по ЕСФ + в хората България ще повиши социалното приобщаване и ще подобри достъпа до пазара на труда, особено за хората, които са уязвими или в неравностойно положение. А за да останат конкурентоспособни, много предприятия разчитат на външно финансиране, което да им помогне да растат, да въвеждат иновации и да се справят с екологичния и цифровия преход.

На информационните срещи се представиха и основните направленията, за които страната ни ще получи финансиране според споразумението за партньорство между България и Европейския съюз. Представителите на ОИЦ-София обърнаха внимание, че общата стойност на договорените средства за страната ни са в размер на 11 млрд. евро, като в Споразумението е определена инвестиционната стратегия на страната в областта на политиката на сближаване за периода 2021—2027 г.

Основните направления, на които се обърна внимание са:

  • Екологичният преход и намаляване на енергийната зависимост - 2,4 млрд. евро от ЕФРР и Кохезионния фонд ще помогнат на България да постигне целите си в областта на климата. По-конкретно, 600 млн. евро ще помогнат за увеличаването на дела на възобновяемите енергийни източници на 27 % от общото потребление на енергия, както и за намаляването на потреблението на енергия и емисиите на парникови газове в обществените сгради. Финансирането от ЕФРР ще се използва и за рециклиране на 70 % от всички отпадъци от опаковки.
  • Настигане на ЕС и подкрепа за най-уязвимите региони - Средствата също така ще помогнат на България да подобри основната си инфраструктура, особено в регионите, в които инвестициите в инфраструктурата са недостатъчни или липсват. Почти половината от общото финансиране по линия на политиката на сближаване (4,2 млрд. евро) ще бъде инвестирано в северозападния, северния централен и североизточния райони, включително под формата на съфинансиране за изграждането на тунела „Шипка“ — първият тунел, който ще минава през Стара планина.
  • Работни места на бъдещето: по-социално приобщаващ и съобразен с цифровите технологии пазар на труда - България ще инвестира 2,6 млрд. евро от ЕСФ+ с цел подобряване на достъпа до заетост, повишаване на уменията, за да могат хората успешно да се ориентират в двойния екологичен и цифров преход, както и гарантиране на равен достъп до качествено и приобщаващо образование и обучение. Това включва 315 млн. евро за подкрепа на младежката заетост и 630 млн. евро за мерки за социално приобщаване, от които 136 млн. евро са предвидени за борба с детската бедност. 221 млн. евро ще бъдат насочени към социално-икономическата интеграция на маргинализираните общности, например ромите. Благодарение на финансирането от ЕС ранното отпадане от училище се очаква да намалее от 12,8 % на 7 % до 2030 г. Очаква се участието на възрастните в учебни дейности да нарасне от 24,6 % на 35,4 %, докато заетостта се очаква да се увеличи от 73 % на 79 %. Населението, изложено на риск от бедност и социално изключване, се очаква да намалее с 0,8 млн. души (от 2,3 на 1,5 млн. души).
  • Устойчиво рибарство и устойчиви аквакултури - ЕФМДРА ще инвестира около 84,9 млн. евро в по-устойчиво рибарство и възстановяване и опазване на водните биологични ресурси в Черно море. Подкрепа ще бъде предоставена и за развитието на устойчив сектор на аквакултурите и преработвателен сектор, включително на местните общности, занимаващи се с рибарство и аквакултури, както и за прилагането на международното управление на океаните. Всички действия, които получават подкрепа, ще допринесат за целите на общата политика в областта на рибарството, както и за ключовите приоритети на политиката на ЕС, очертани в Европейския зелен пакт, стратегията „От фермата до трапезата“ и стратегията за биологичното разнообразие.

Съвсем скоро се очаква приключването на преговорите по десет национални програми, така че възможно най-бързо по линия на политиката на сближаване да могат да започнат инвестиции в ключови области като чиста околна среда, по-добро образование, подкрепа за предприятията и транспортна инфраструктура, допълниха експертите по време на срещите.

 

В срещите взеха участие: представители на общинската администрация, бизнеса, образователни, културни и социални институции, земеделски производители, представители на медиите, граждани. Участниците в срещите ще имат възможност за получат материали с информация за условията за финансиране по отворени процедури за кандидатстване.

Предстои да посетим и: 12 октомври - Горна Млина и Елин Пелин, Долна баня и Костенец – 13 октомври, Самоков и Ихтиман – 18 октомври, Драгоман и Сливница – 19 октомври, Костинброд и Божурище – 20 октомври, Годеч и Своге – 25 октомври, Етрополе и Правец – 26 октомври, Чавдар – 27 октомври, Копривщица и Антон – 1 ноември, Пирдоп и Златица – 2 ноември.  Кампанията ще завърши на 3 ноември с информационна среща в община Ботевград.

 

Информация за местата на провеждане на информационните срещи ще бъде публикувана в рубриката „Календар“ в Единния информационен портал за европейските структурни и инвестиционни фондове на адрес: https://www.eufunds.bg/bg, в сайтовете на общините от Софийска област, както и в страницата на ОИЦ-София във Фейсбук.

 

ОИЦ-София (Договор № BG05SFOP001-4.007-0024-C01), изпълняван от Столична община) е част от мрежата от 27 информационни центъра, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.