С международен проект изграждат художествена галерия в гр. Елена

С откриваща пресконференция официално стартира проектът „Култура във вечността“, финансиран по Програма Interreg V-A Румъния-България 2014-2020 г. Бенефициенти и партньори при неговото изпълнението са община Елена, която е водеща, и румънската община Меджидия.

Проектът „Култура във вечността“ бе представен от неговият ръководител Светослав Петров, експерт „Културно наследство“ в Община Елена. Общата стойност на проекта възлиза на 1 411 373 евро, като от тях 962 330 евро са за община Елена. Над 183 000 евро е размерът на съфинансирането от държавните бюджети на България и Румъния, а собственият принос на партньорите е 28 241 евро. Продължителността на разработката е 36 месеца, с краен срок за приключване на всички дейности до 12 септември 2021 г.

По време на стартиращата пресконференция кметът на Община Елена инж. Дилян Млъзев подчерта, че това е първият трансграничен проект подготвен от местната администрация. С неговата реализация се цели възстановяване в автентичен вид на емблематичното за града старо класно училище, построено през 1874 г. и изгоряло преди тридесет години. С изпълнение на дейностите по проекта то ще се превърне в художествена галерия и място за организиране на събития от културния календар на общината. Устойчивостта на проекта ще е от полза за насърчаване на културния туризъм и използване и популяризиране на културно-историческото наследство на възрожденския град.

В откриващото събитие участва и екипът на проекта от румънска страна. Експертът Андреа Кириак представи партньорската община Меджидия и важните културни събития, които се случват в нея. Едно от тях е провежданият в началото на май „Фестивал на историческите възстановки“, който е включен в дейностите за насърчаване на културния туризъм по проекта.

Именно във връзка с тази дейност ще бъде изготвена и обща стратегия за валоризиране и популяризиране на културното наследство и насърчаване на културния туризъм между двете общини. Ще бъдат изготвени рекламно-информационни материали и каталог, както и съвместни туристически пакети за българската и румънската общини. За културния обмен е предвидено провеждане на четири пленера по изобразително изкуство и 12 занаятчийски ателиета в двата града.

 

ОИЦ – Велико Търново е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Кохезионната политика на Европейския съюз в България.

Областен информационен център – Велико Търново

гр. Велико Търново 5000, бул. „България“ №24

тел: 062 / 620 072; 062 / 620 075

http://facebook.com/oic.vt