Представяне на добри практики и нови възможности за сътрудничество и финансиране по време на регионалния бизнес форум в Габрово

Регионален бизнес форум в Габрово събра на 25.01.23 г. представители от бизнеса, науката, местната и държавната власт, за да обсъдят новите възможности за финансиране и сътрудничество, да се запознаят с добри примери, иновативни решения и актуалните данни за Регионалния икономически профил.

Събитието е първо от поредица такива, включено в програмата на новосъздадения Екип за сътрудничество в сферата на иновациите – Gabrovo ICT си поставя за изпълнение. Организира се от Община Габрово, съвместно с Регионален иновационен център „Амбициозно Габрово“, Технически Университет - Габрово, Габровска търговско–промишлена палата, Областен информационен център – Габрово и Областна администрация  Габрово.

В своето приветствие към участниците във форума кметът на Община Габрово, Таня Христова каза: “Намираме се в много сложен и предизвикателен период, който в Европейския контекст е свързан с полагане на значително по-големи усилия за постигане на устойчивост чрез развитие на зелена икономика, осигуряване на подкрепа на бизнеса за повишаване на конкурентоспособността и засилване ролята на иновациите и умните решения. За целта се налага да се подобри сътрудничеството и да се създадат устойчиви партньорства за успешното развитие на региона. Визията на Община Габрово е да се превърне в зелена, иновативна и достъпна община, със силна икономика, базирана на науката и иновациите. Тази визия налага провеждане на активна политика в областта на иновациите чрез прилагане на Стратегия за интелигентна специализация. Нашата интелигентна специализация се фокусира върху постигането на въглеродна неутралност (Габрово участва в 100-те мисии на ЕС), развитието на кръгова икономика, дигитализация и развитие на професионалното образование спрямо нуждите на бизнеса. Припомням, че Габрово бе номиниран за Европейски предприемачески регион на база високата концентрация на компании и добрата бизнес среда, доброто взаимодействие с бизнеса, познаването на нуждите му и следене състоянието на икономиката.“

Кметът на Габрово сподели още, че бизнес форумът е посветен на партньорството за регионални иновации, което да подпомогне сътрудничеството между бизнеса и изследователските организации с главна цел постигане на ръст на иновациите в региона. Тази инициатива се подкрепя от Европейската комисия, и Община Габрово е основен инициатор. „Посредством поредица от срещи с бизнеса на Габрово целим да развием капацитета на местните компании в подготовката и изпълнението на иновативни проекти с различни източници на финансиране, да стимулираме взаимодействието между бизнеса и техническия университет, както да способстваме развитието на технологичния трансфер. Интелигентната специализация на Габрово е в секторите на мехатрониката, чистите технологии и Информационни и комуникационни технологии. Основен фокус е развитието на кръгова икономика, дигитализация и постигане на въглеродна неутралност. Не на последно място е развитието на умния град посредством интегриране на иновативни технологии в градската инфраструктура и публичните услуги.“ – подчерта още Таня Христова.

Петър Ганев от Институт за пазарна икономика зададе рамката на форума с представяне на актуални данни за регионалния икономически профил на Габрово. Според неговия анализ Габрово е сред най-силно индустриалните области в България. Индустрията носи над 42% от брутната добавена стойност на областта през 2020 г. спрямо 25,3% средно за страната.

Усилията на Габрово в разработване на нови форми за сътрудничество с бизнеса бяха подкрепени с участието във форума на Вера Маркова - държавен експерт в отдел „Стратегическо планиране и програмиране“ в Дирекция "Централно координационно звено" в Администрацията на Министерски съвет. Тя представи реформите и инвестициите в сферата на интелигентната промишленост, които ще бъдат подкрепени през тази година по Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС.

Лора Йосифова, началник в Министерството на иновациите и растежа представи новата „Програма за научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“. С нея тя даде акцент върху възможностите за сътрудничество между бизнеса и научните организации по очакваните програми за създаване на мрежа от цифрови иновационни хъбове и развитие на центровете за компетентност, каквито структури се развиват вече в Габрово.   

Ректорът на ТУ – Габрово проф. Илия Жлезаров представи възможностите за бизнеса, които дават 18-те лаборатории към Технологичния парк на университета, финансирани със средства от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г.

Даница Янакиева от РИЦ “Амбициозно Габрово” представи услигите за достигане на нови пазари, дигитализация и устойчиво развитие чрез платформата Enterprise Europe Network на която вече центъра е представител за региона.

Панелът Представяне на добри практики бе оценен като най-итересната част от форума. В него участие взеха фирмите: УНИТРАФ АД за подобряване на производствения и организационния си капацитет чрез европейско финансиране и трансфер на знания, БЛАЗЕР ГРУП ГАБРОВО ЕООД за инвестициите си в технологична модернизация и социални придобивки за работниците, ЖУ-БГ ООД за трансформацията на своята производствена дейност спрямо новата европейска стратегия за пластмасите, БОРЯНА ЕООД за сътрудничеството си в изпитанието на нови продукти и иновационни процеси в лабораториите на Технологичния парк към Технически университет – Габрово.

В рамките на форума беше представен и новосъздадения Екип за сътрудничество, чиято цел е да подобри координацията и сътрудничеството между отделните участници в иновационната екосистема, като по този начин се изгради устойчиво партньорство за регионални иновации. С неговата помощ ще се осигури експертна подкрепа и повишаване на капацитета, ще се увeличи синергията и ще се създаде по-висока добавена стойност към иновационната екосистема на общината и региона. Очаква се да се постигне по-добро сътрудничество между компаниите и научно-изследователските организации за подобряване на иновационната екосистема. Това ще доведе до съвместни проекти и растеж на иновациите в региона чрез разработване на нови продукти и подобряване на трансфера на технологии. А резултатът се очаква да е свързан с разработване и внедряване на интелигентни интегрирани решения в града и бизнеса.

Екипът за сътрудничество в областта на иновациите включва представители от Община Габрово, РИЦ „Амбициозно Габрово”, Техно парк към Технически университет Габрово, Габровска Търговско-промишлена Палата, Областна администрация Габрово, Областен Информационен Център - Габрово, Младежки Център Габрово, като към екипа могат да бъдат привлечени в бъдеще представители на образователни институции и иновативни компании. Представителите на тези организации следва да притежават опит в областта на иновациите и проекти, свързани с тях. Към структурата следва да бъдат привлечени младежи - изследователи, които да помогнат на екипната работа и да бъдат ангажирани с по-широка общност. По този начин се очаква да бъде постигнат баланс между различните поколения и разбирания.