УО на ОПИК представи в Русе концепцията за Регионални иновационни центрове

Концепцията за процедура „Създаване и развитие на Регионални иновационни центрове“ по ОП „Иновации и конкурентоспобност“ (ОПИК) 2014 - 2020  представиха ръководителят на Управляващия орган (УО) на програмата Християн Султанов и неговият екип днес в гр.Русе пред областната Постоянна комисия в областта на индустрията и новите технологии.   

Целта на процедурата е да се изгради и развие съвременна научноизследователска и иновационна инфраструктура и експертиза, за да се извършват приложни изследвания и развойна дейност, които да  способстват за ускорено икономическо и социално развитие на българските региони.

Допустими са проекти в 4-те области на специализация по Иновационната стратегия за интелигентна специализация, като проектите в сферите на регионална специализация ще носят допълнителни точки на кандидатите в съответния район. За Северен централен район областите на специализация са мехатроника и чисти технологии, индустрия за здравословен живот и биотехнологии, както и информатика и ИКТ.

Общият бюджет на процедурата е 115,6 млн. лева. Средствата ще бъдат разделени поравно между 6-те района в България, с изключение на област София-град. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ е 1,5 млн. лв., а максималният - 7 млн. лв. Проектите, които не получат финансиране в даден район, ще участват в общо национално класиране и ще се финансират в случай на наличие на останал регионален бюджет.

С цел подобряване на  условията на кандидатстване още от миналата година започнаха публични консултации, които се очаква да приключат до края на март 2019 г.  Според индикативния график процедурата трябва да бъде обявена в периода май-юни тази година, а крайният срок за кандидатстване да бъде през септември, за да може още през февруари 2020 г. да започне изпълнението на договорите.

Концепцията предизвика интереса на аудиторията и от страна на заинтересованите представители на бизнеса и научните среди бяха зададени редица въпроси, свързани преди всичко с условията за допустимост на кандидатите, оценката на проектните предложения и бъдещите отношения между отделните регионални иновационни центрове. Представителите на УО на ОПИК обърнаха внимание, че създаването на РИЦ е първото стъпало в кооперирането между различните сектори за създаване и внедряване на иновации. През следващия програмен период това взаимодействие и иновационното развитие ще бъдат във фокуса на финансирането, коментира Християн Султанов.

След края на заседанието представителите на УО на ОПИК проведоха индивидуална среща с потенциални кандидати по процедурата, за да се запознаят по-детайлно с техните въпроси, забележки и предложения. 

Областният информационен център – Русе освен, че участва в заседанието на Постоянна комисия в областта на индустрията и новите технологии, помогна информацията за срещата с представителите на ОПИК да достигне до представителите на бизнеса. 

Постоянната комисия одобри създаване на секция на уеб страницата на Областна администрация Русе за „въпроси и отговори“ в областта на иновациите и новите технологии. Очаква се секцията да заработи до края на този месец.