Европейски корпус за солидарност – стажуване и работа

На 28 март в Международен колеж - Добрич Търговско-промишлена палата – Добрич (ТПП), в качеството си на партньор проведе заключително събитие по проект, част от инициативата „Европейски корпус за солидарност“. Участие в него взеха представители на бизнеса, образователни институции, доставчици на социални услуги и студенти.

Европейският корпус за солидарност е инициатива на Европейския съюз, която дава възможност на младите хора да извършват доброволческа дейност или да работят по проекти в полза на общностите и хората в Европа. Създаването му е обявено през септември 2016 г. от Жан-Клод Юнкер в речта му за състоянието на Съюза и в контекста на  постоянно високите нива на младежка безработица.

Координатор на проекта е ANPAL - Национален координатор на EURES (Италия), в партньорство с Фондация „Джакомо Бродолини” (Италия), Национална служба по заетостта - SEPE (Испания), Община Рим – Столична (Италия), DIAN (Гърция), VOLUM (Румъния), Time4society (Белгия), Търговско-промишлена палата – Добрич (България), Eurodesk, Национален координатор на ЕURES (Словения), Unioncamere (Италия), Министерство на труда - Италия (ГД „Имиграция и интеграционни политики”  и ГД „Корпоративна социална отговорност”) и 18 члена на Италианската мрежа EURES.

Целта на проекта е да се намери работа на 2000 търсещи работа младежи (на 200 от които чрез обучение), за които е предвидена финансова подкрепа. За МСП, които наемат млади работници на трудов договор също е предвидена финансова помощ за разработването на интеграционна програма.

Професионалното направление, което е едно от направленията на Европейския корпус за солидарност дава възможност на младите хора, между 18 и 30 години да подобрят способностите си за заетост, докато помагат на останалите, да опитат дали кариерата в областта на солидарността е подходяща за тях; дава им възможност да се учат на работното място и да натрупат ценен трудов опит.

Работните места и стажуването са в областите образование, здравно обслужване, социална интеграция/социални дейности, опазване на околната среда, управление на бедствия и др.

Продължителност на трудовата мобилност може да е от 2 до 12 месеца.  Стажуването е платено и е с продължителност от 2 до 6 месеца. След сключване на задължителен трудов договор, със срок от 2 до 12 месеца младежите получават възнаграждение, в съответствие със законите на приемащата държава. Финансират се пътните разходи, както и езикови обучения. Накрая младежи получават сертификат от Европейския корпус за солидарност и подкрепа след приключване на трансграничната трудова мобилност.

Търсещите работа младежи трябва да се регистрират на Европейската платформа https://europa.eu/youth/solidarity_bg като качат актуално CV, да посочат областите, които ги интересуват, да изберат доброволческа дейност и/или дейности, свързани с професионална мобилност, да се абонират за бюлетина на Корпуса и свободно да приемат или отхвърлят предложения за работа.

В рамките на проекта Търговско-промишлена палата – Добрич е провела три информационни събития: за работодатели, образователни институции и организации и фирми в социалната сфера. Презентиран е проекта в рамките на различни събития, организирани от ТПП. Проведени са тридесет и три индивидуални срещи с фирми и неправителствени организации, и са разпространени информационни брошури.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

 

Областен информационен център – Добрич

Тел.: +359 58 602 758

E-mail: oic_dobrich@abv.bg

Facebook: https://www.facebook.com/oic.dobrch/

www.eufunds.bg