С ЕВРОПЕЙСКО ФИНАНСИРАНЕ СЪХРАНЯВАТ ЗАЩИТЕНИ ВИДОВЕ В ПП "ЗЛАТНИ ПЯСЪЦИ"

ОИЦ – Варна се включи в Деня на отворените врати на Природен парк „Златни пясъци“, посветен на Седмицата на гората. На територията на парка има десетки защитени видове, състоянието на някои, от които ще бъде подобрено с помощта на проекта „Подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания на територията на мрежата Натура 2000, попадащи в природен парк „Златни пясъци”. Той се финансира по ОП „Околна среда“  2014-2020 и се изпълнява от Дирекция на Природен парк “Златни пясъци”. Общата му стойност е  103 777 лв. Проектът е стартирал на 20.09.2018 г. и ще приключи на 20.10.2023 г. Основната му цел е подобряване на природозащитното състояние на видове и типове природни местообитания от мрежата Натура 2000, докладвани в неблагоприятно природозащитно състояние на територията на парка.

Чрез проекта ще се съхранят ценните природни местообитания и видове от национално и европейско значение, които в момента са силно уязвени от ограничените паркови площи, туристическо присъствие, замърсяване и влияние на пътната инфраструктура. С европейските средства ще се подобри природозащитният статус на 32 вида, вписани в Червената книга.

Цел на проекта са приоритетни видове птици, предмет на опазване в защитена зона “Батова”. За да се запази видовият състав на птиците, обитаващи и почиващи на територията на парка, е необходимо пълно елиминиране на фактора безпокойство на двойките гнездящи птици по време на мътене и изхранване на малките. За целта ще се изработят и монтират информационни табели и бариери на горски пътища, минаващи през местообитанието. По този начин ще се запазят защитени видове като Червеногуша гъска, Блестящ ибис, Ръждива чапла, Поен лебед, Бяла лопатарка, Керкенез и др.

Част от дейностите по проекта са свързани с подобряване на природозащитното състояние на Орхидеята Обикновена пърчовка, която също е изчезващ вид.

Предмет на опазване чрез проекта е и прилепът от вида Дългоух нощник. Той живее предимно в гората на ПП „Златни пясъци“ и извършва кратки миграции между летните и зимни убежища. Прекарва зимата поединично или в малки групи по 3 – 5 екземпляра. През пролетта образува размножителни колонии от по 15 - 35 прилепа. Мъжките живеят най-често сами, а женските – на малки групи или колонии. През юни Дългоухият нощник ражда по едно малко, което кърми около 3 седмици. От края на август до края на септември прилепите от този вид се струпват по входовете на пещери с цел намиране на партньори. В периода ноември – април те са в състояние на зимен сън. За да бъде запазен този вид, по проекта са включени дейности по ремонт на решетките на изкуствените галерии в парка и изработване и поставяне на информационни табели за вида; подобряване на местообитания с влошени хидроложки условия чрез изграждането на нова дървена ограда, изработка и монтаж на информационни табели и бариери и почистване на  туристическите маршрути  и пътеки от нежелана растителност.

Дейностите по проекта ще допринесат и за подобряване състоянието на четири местообитания на Крайречни смесени гори и на Естествени еутрофни езера. Предвидено е и изследване на физико-химичните показатели на водите, за да се установи сезонната динамика в изменението на техните концентрации и влиянието на антропогенния фактор върху екологичното състояние на местообитанията.

От стартирането на проекта до момента 70% от дейностите по него са планирани и подготвени. Приключили са предварителните проучвания, сформиран е екип. Работата на терен ще започне на 15 септември тази година.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна