ОИЦ – МОНТАНА ЗАПОЗНА МЕДИИТЕ С ИНФОРМАЦИОННИТЕ СРЕЩИ В ОБЩИНИТЕ ОТ ОБЛАСТ МОНТАНА

На 09.04.2019 г. в офиса си в град Монтана Областният информационен център (ОИЦ – Монтана) проведе работна среща с регионални и местни медии. На нея експертите от центъра представиха актуални процедури и мерки по програмите финансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ). Предствени бяха и резултатите от проведените информационни срещи в общините от област Монтана в периоада 26 февруари – 2 април 2019 г.  Кои бяха най-често задаваните въпроси от заитересаваните страни – представители на общински администрации, читалища, Местни инициативни групи (МИГ), фирми и земеделски производители.

По индикативен график през 2019 г. по Оперативна прогрма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) 2014 – 2020, са обявени да бъдат отворени седем процедури.  Могат да кандидатсват работодатели, НПО, Социални предприятия, общини, доставчици на социални услуги. Процедурите са насочени са към грижа за деца, настанени в Домовете за деца, лишени от родителска грижа и Домовете за медико-социални грижи за децa, както и за предоставаяне на услуги на възрастни хора с увреждания, за лица с психични разстройства и други, съобразим с „План за действие за периода 2018-2021 г. за изпълнение на Националната стратегия за дългосрочна грижа“ и „Национална стратегия Визия за дейнституализация на децата в Република България“.

По Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014 – 2020, през 2019 г. ще бъдат обявени шест процедури. С голям интерес се очаква процедура за стартиране и внедряване на иновации в съществуващи предприятия, като те ще бъдат подпомогнати за внедряванане на иновацията. Същетвуващите средни и големи предприятия ще могат да кандидатстват за създаване и развитие на тематично фокусирани лаборатории, а обединенията на предприятия и научни организации ще могат да подадат проектни предложения за създаване на Регионални иновативни хъбове. 

По Оператвина програма „Наука и образвание за интелегентен разстеж“ (ОПНОИР) 2014 – 2020, през 2019 г. са предвидени пет процедури. Професионалните гимназии ще могат да кандидатстват за въвеждане на Дуална система на обучение, с допустим партньор – работодател. Друга процедура предвижда Подкрепа за практичеко обучение на ученици от професионалните гимназии, чрез допълнителни практики в реална среда.

Процедурите предвидени по „Програма за развитие на селските райони“ 2014 – 2020, през 2019 г, са шест. Това са подмярка 1.1 за Професионално обучение и придобиване на знания, допустими са организациите, които предоставят обучения и семинари, Научни институти или Опитни станции в областта на селското сптопанство. Подмярка 4.3 е насочена за възстановяване на инфраструктура за напояване, за намаляване на загубите и за съхраняване на вода за напояване, за машини и съоръжения за напояване. По подмярка 7.6 местните поделения на вероизповеданията ще могат да кандидатстват за ремонт и реставрация на сгради с религиозно значение. По подмярка 16.4 ще се подпомогнат участниците във веригата на доставки, така наречените „къси вериги“.

Земеделските производители ще могат да кандидатстват по подмярка 6.3 "Стартова помощ за развитието на малки стопанства“. Допустими кандидати са физически и юридически лица, регистрирани като земеделски стопани  по Наредба №3 от 1999 година. Икономически размер на земеделските им стопанства трябва да е от 2000 до 7999 евро Стандартен производствен обем (СПО) и да са получили минимум 33 % от общия доход за преходната година от земеделски дейности. Кандидатите трябва да представят бизнес план, който да показва първоначалното състояние на земеделското стопанство и сведения за дейностите, които биха спомогнали за постигане на икономическа жизнеспособност. Проектите могат да бъдат написани безплатно от Национална служба за съвети в земеделието (НССЗ).  Одобрениете проектните предложения ще получат 15 000 евро на два транша.

През 2019 г. по Оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) 2014 – 2020 са предвидени седем процедури. Общините ще могат да кандидатстват за Демонстрационни/пилотни проекти в областта на управлението на отпадъци и Екосистемно – базирани решения за превенция и управление риска от наводнявания.

По Оперативна програма „Региони в разстеж“ 2014 – 2020, през 2019 г. са заложени две процедури. Едната е насочена към общини за градове от първо до трето ниво съгласно Националната концепция за пространствено развитие (НКПР) и е за Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014 – 2020. Другата процедура е за Развитие на туристически атракции.

Участниците в информационните срещи проявиха най-голям интерес и зададоха своите въпроси към тези предстоящи процедури. Раздадени бяха информационни материали за актуалните и предстоящи процедури по Оперативните програми през 2019 г.

 

ОИЦ – Монтана е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове.

За допълнителни въпроси:

Областен информационен център – Монтана

Тел.: +359 96 587 449

E-mail: oic.montana@eufunds.bg;

Facebook: www.facebook.com/oicmontana

www.eufunds.bg