МИГ Завет-Кубрат подкрепя инвестиции в лесовъдството и преработката на горски продукти

МИГ Завет – Кубрат обяви прием по Процедура BG06RDNP001 – 19.196 от подмярка 8.6. „Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти”. Процедурата се обявява в рамките на прилагане на подмярка 19.2 „Прилагане на операции в рамките на стратегии за Водено от общностите местно развитие” на мярка 19 „Водено от общностите местно развитие” от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г.

Допустими кандидати по процедурата:

1. Физически и юридически лица, собственици на горски територии;

2. Община Завет и Община Кубрат;

3. Сдружения на частни собственици на горски територии;

4. Микро, малки и средни предприятия;

5. Горски стопани, доставчици на услуги;

6. Кандидатите трябва да имат седалище или съответно постоянен адрес за физическите лица на територията на община Завет или община Кубрат.

Допустими дейности за финансиране:

1. Изграждане, придобиване или подобрение на сгради и други недвижими активи необходими за първичната преработка на дървесината, както и закупуването на земя, когато са пряко свързани с изпълнението на проекта.

2. Закупуването или вземането на лизинг на нови машини и оборудване за първична преработка на дървесината, както и други работни операции, предхождащи промишлената преработка, и за преработка на недървесни горски продукти до пазарната цена на актива.

3. Разходи за инвестиции в подобряване на икономическата стойност на горите, в т.ч. отгледни сечи във високостъблени и семенно възобновени издънкови гори до 40 годишна възраст.

4. Закупуване или вземане на лизинг на щадящи почвата и ресурсите специализирана горска техника и оборудване за сеч, извозване, товарене и транспорт на дървесина за едно или повече стопанства.

5. Разходи за закупуване на земя, когато са пряко свързани с изпълнението на проекта и не надхвърлят 10% от общите допустими разходи по проекта.

6. Общи разходи, свързани с инвестицията, например хонорари на архитекти, инженери и консултанти. Хонорари, свързани с консултации относно екологичната и икономическата устойчивост, включително проучвания за техническа осъществимост.

7. Нематериални инвестиции за придобиването или развитието на компютърен софтуер и придобиването на патенти, лицензи, авторски права, търговски марки и т.н.

Периоди за прием:

1-ви период на прием на проектни предложения:

Начален срок за подаване на проектните предложения: от 02.05.2019 г. 

Краен срок за подаване на проектни предложения: до 16:30 часа на 14.06.2019 г.

2-ри период на прием на проектни предложения:

Начален срок за подаване на проектните предложения: от 11.11.2019 г.

Краен срок за подаване на проектни предложения: до 16:30 часа на 07.01.2020 г.

Бюджет на приема:

Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по подмярка 8.6. „Инвестиции в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти” е 117 348,00 лева

(100%), от които 105 613,20 лева (90%) от ПРСР 2014 – 2020 г. (ЕЗФРСР) и 11 734,80 лева (10%) - Национално съфинансиране.

Бюджетът по процедурата за 1-ви период на прием е 117 348,00 лева.

Бюджетът по процедурата за 2-ри период на прием е неусвоеният финансов ресурс след приключването на първия прием.

Интензитет на подпомагане:

Размерът на финансовата помощ по подмярка 8.6. „Инвестиции в технологии за лесовъдство и в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти” е до 50% от допустимите разходи в зависимост от кандидата и проекта, но не повече от левовата равностойност на 35 000 евро.

Максималният размер на заявената безвъзмездна финансова помощ за конкретен проект по  процедура за подбор на проекти по подмярка 8.6. „Инвестиции в преработката, мобилизирането и търговията на горски продукти” е 68 453,00 лева.

Минималният и максималният размер на допустимите разходи за конкретен проект са както следва:

Минимален размер на допустимите разходи: 9 779,00 лева.

Максимален размер на допустимите разходи: 391 160,00 лева.

Начин на подаване на проектни предложения:

Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване” на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg.

Място за достъп до допълнителна информация:          

Кандидатите могат да задават допълнителни въпроси и да искат разяснения във връзка с Условията за кандидатстване до 3 седмици преди крайния срок за подаване на проектни предложения (24.05.2019 г.). Допълнителни въпроси могат да се задават само по електронната поща, посочена по-долу, като ясно се посочва наименованието на процедурата за подбор на проекти.

Адрес на електронна поща: mig_zavet.kubrat@abv.bg

Лица за контакт: Галя Драганова – изп. директор, тел.: 0879 038 605

                            Гюлджан Касим – експерт СВОМР, тел.: 0879 037 553

Пълният пакет документи за кандидатстване е публикуван на следните интернет адреси:

Областен информационен център - Разград е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.