По ОПИК във Велико Търново е създадена лаборатория за интелигентно градско планиране

С публично събитие във Велико Търново бе представен проект „Създаване на споделен център за изпитвания и симулации за интелигентно градско управление като фактор за повишаване на конкурентоспособността и бизнес развитието на клъстер INKO и неговите членове“. Бенефициент по проекта е Сдружение „Информация, знание, възможности“ (INKO). На събитието присъстваха членове на сдружението, представители на общинска администрация, ОПИК, медии, както и екипът на Областен информационен център – Велико Търново.

Проектът се реализира по процедура „Развитие на клъстери в България“, с финансиране от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ (ОПИК) 2014-2020. Обща стойност на проекта 2 067 450 лева, от които размерът на БФП е 1 447 215 лева, а съфинансирането от ЕС 85 %. Договорът за изпълнение на проекта е подписан в края на 2017 г. със срок за изпълнение 16 месеца.

В резултат на реализираните дейности във Велико Търново е създадена лаборатория за симулации и изпитвания за интелигентно градско планиране, която ще изпълнява няколко задачи:

  • Валидиране, калибриране и сертифициране на отделни или интегрирани технически решения посредством технически изпитвания в лабораторна среда;
  • Оценка на ефективността и демонстрация на ползите на инженерни решения посредством специализиран софтуер за симулации;
  • Анализ на нагласите на обществото и заинтересованите страни с оглед социалнохармонична приоритизация на проблемите и възприемания/планирания ефект от реализацията на съответната мярка при градско планиране;

В рамките на проекта е закупено и инсталирано специализирано оборудване – комплекс от устройства за валидация и тестване, за демонстрация на електроника, работа на карти, четци и др. Изграден е център за данни, интегриран с комплексна система за софтуерен анализ и виртуализация, видео стена - модулна система за различни конфигурации от входни и изходни контролери, която служи за визуализиране и демонстрация на данни и симулации, валидатор - позволява употребата на безконтактни карти и служи за тестване на приемане, бързина, сигурност и обмяната на данни, оборудване за контролиран достъп - служи за оценка на сигнали от различни видове носители, бордови компютър за тестване преноса на данни и обработката им, стационарни автомати за разплащане, и автомати за плащане на престой и информационни услуги, терминали за контрол на таксуването, които позволяват проверка на валидността.

За нуждите на специализираната лаборатория са закупени два нематериални актива - софтуерни решения. С „Комплексната софтуерна система за провеждане на тестове и изпитания“ могат изцяло да бъдат симулирани бизнес и оперативни процеси в ключови области на интелигентния град - мобилност, информационно осигуряване, маршрутизиране, туризъм и др. „Софтуерната платформа за изследване на социалните настроения" позволява на центъра за изпитвания да изследва общественото мнение, да анализира заинтересовани страни, да анализира цялостните настроения в обществото, правилно да предвижда и интерпретира очакванията и реакциите му.

ОИЦ – Велико Търново е част от мрежата от 27 информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) и Кохезионната политика на Европейския съюз в България.

Областен информационен център – Велико Търново

гр. Велико Търново 5000, бул. „България“ №24

тел: 062 / 620 072; 062 / 620 075

http://facebook.com/oic.vt