Ученици от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ в Габрово влязоха в ролята на детективи на европейски проекти

Регионалният исторически музей в Габрово се превърна в учебна база за любознателните детективи в националната инициатива на Мрежата от областни информационни центрове

На 28 април 2025 г., в рамките на националната кампания „Детективи на европейски проекти“, деветокласниците от ПМГ „Акад. Иван Гюзелев“ – Габрово се потопиха в света на европейското финансиране, като посетиха обект, променен благодарение на такъв проект – Регионалния исторически музей. Срещата бе организирана от Областен информационен център – Габрово и бе посветена на реализацията на проект № BG16RFOP001-6.002-0009 „РИМ-Габрово – Познание, участие, преживяване“, финансиран по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014–2020 г.

Сградата на музея, датираща от началото на XX век и обявена за недвижима културна ценност с национално значение, е основно реставрирана и обновена в рамките на проекта. Учениците научиха за мащаба на дейностите: консервация и реставрация на фасади и интериор, подмяна на инсталации, изграждане на зали с 3D технологии, зала за деца, сувенирен щанд с 3D принтер, реставрационно ателие и осигуряване на достъпна среда за хора с увреждания. Общата стойност на инвестицията възлиза на над 1,75 млн. лв., като финансирането съчетава европейски, национални и собствени средства, както и кредитен ресурс.

По време на срещата директорът на музея, г-н Росен Йосифов, представи пред учениците не само реализираните дейности, но и реалните предизвикателства – забавяния, причинени от пандемията от COVID-19, драстичен ръст на цените на строителните материали, трудности с намирането на изпълнители. Въпреки това, благодарение на добрата координация между екипите, проектът завършва успешно в края на 2023 г., оставяйки трайна следа в културния живот на града.

Историята на самата сграда също заинтригува младите „детективи“ – от миналото и като филиал на Българска народна банка, през архитектурния стил съчетаващ класически и барокови елементи, до съвременното ѝ преобразяване в музей с иновативен облик. Вниманието на учениците бе привлечено от холограмните проекции, възстановките на исторически сцени, експозицията за габровските индустриалци и интерактивния гид.

Срещата се превърна не просто в урок по история, а в жива демонстрация на това как европейската солидарност променя средата и отваря нови възможности за образование, култура и туризъм. Учениците споделиха, че това преживяване ги е накарало да осмислят ролята на европейските фондове не като абстракция, а като реален механизъм, чрез който градът се развива.

В рамките на кампанията те ще подготвят собствена презентация за видяното и наученото – поглед върху проекта през техния непредубеден, любопитен и аналитичен поглед. Те отправиха и свои препоръки: проекти като този да включват повече младежки гледни точки, да използват нови технологии и да бъдат „разказвани“ така, че всеки млад човек да се почувства част от промяната.