На 13 май 2025 г. в зала 363 на Община Шумен се проведе заключителното събитие на ОИЦ – Шумен в рамките на национална кампания на мрежата от 27 ОИЦ „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025 г. Целта на инициативата е да се повиши информираността сред учениците в гимназиална степен на образование за проектите с европейско финансиране в тяхното населено място и да насърчи тяхната ангажираност в мониторинга на европейски проекти чрез използването на публични данни от ИСУН. По време на събитието детективите от три шуменски училища представиха своя "разказ" на наблюдавания от тях проект. Проекта, който младежите наблюдаваха по време на инициативата е „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“, №BG16FFPR002-5.001-0004, по приоритет „Въздух“, процедура „За по-чист въздух!“, финансиран по програма „Околна среда“ 2021 – 2027 г., съфинансирано от Европейския съюз. Общият бюджет на проекта възлиза на 36 618 994,92 лева, от които 31 126 145,68 лева от Европейския фонд за регионално развитие и 5 492 849,24 лева национално съфинансиране от държавния бюджет на Република България. Проекта обхваща всички населени места в общината, в рамките на регулационните им граници. Физически и юридически лица, собственици или съсобственици на жилище в едноетажни или многоетажни сгради, отопляване с печки, котли, камини на дърва и/или въглища ще могат да кандидатстват за безплатен климатик от висок клас, термопомпа или уред с пелетно гориво. "Енергийно бедните" домакинства, които са заявили желание за подмяна на старите си топлоуреди с нови, използващи електричество имат възможност да добавят и фотоволтаични системи за собствено потребелени със съоражения за локално съхранение на енергия.
Специални гости на събитието бяха кмета на Община Шумен – проф. Христо Христов, инж. Андреан Ваньов - заместник-кмет „Строителство и благоустройство“ и ръководител на проекта, д-р Светослава Хайнова - заместник-кмет „Социална политика и здравеопазване“ и ръководител на Областен информационен център - Шумен, както и директори на училищата, чиито възпитаници ке включиха в инициативата. Кметът поздрави учениците за изявеното желание да станат детективи на европейски проекти и това, че са избрали да работят по проекта „Подобряване качеството на атмосферния въздух в община Шумен“. Този проект дава възможност на нашите младежи да направят оценка на един актуален проект, свързан с чистотата на въздуха. Ние сме заложили да превърнем Шумен в зелен и екологично чист град. За нас, местната власт, е много важно да чуем какво е виждането на младите хора за бъдещето на Шумен и какво констатират от управлението и реализацията на проекта. Това каза кметът проф. Христов и посочи, че проектът в момента се изпълнява и ще вземат предвид констатациите на учениците. Ако не работим в синхрон, няма как да постигнем крайните си цели. Трябва да осигурим възможност на младите хора да получат търсената изява в нашата среда, в работата на местните институции, за да участват в промяната на нашия град в посока, каквато я искат, добави кметът.
Учениците Теодор Желев от ППМГ „Нанчо Попович“ и Данина Ганчева от СУ „Сава Доброплодни“ представиха своето проучване под формата на симулация на телевизионно предаване по канал, наречен от тях „ТВ Европа – Шумен“ в сътрудничество с техни съученици, които симулираха включване на кореспонденти и репортери в новинарска емисия.
Ирена Стефанова, управител на ОИЦ – Шумен, поздрави младежите за усърдната работа, като подчерта, че са талантливи млади хора с критично мислене.
По време на инициативата шуменски детективи голяма ангажираност, активност и желание се включиха във всяка стъпка от изпълнението на инициативата. Тяхната енергия, идеи и отговорност заслужават висока оценка и признание. Показаха ни, че днес младите хора притежават критично мислене, креативност и отговорност.
Областен информационен център – Шумен осъществи логистична подкрепа и координира работата на участниците от избраните училища от град Шумен. В двете фази на Кампанията учениците, подпомагани от своите учители и експертите на ОИЦ, усвоиха практически умения за провеждане на гражданско наблюдение (мониторинг) на европейски проекти, чрез публичния модул на Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН 2020) на Европейските фондове за споделено управление (ЕФСУ) в България.