Ученици от 35 СЕУ „Добри Войников“ и експерти от ОИЦ София посетиха София Тех Парк и се запознаха с развитието му. По-голямата част от инфраструктурата на първия научно-технологичен парк в България е изградена с европейски средства по ОП „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“ 2007-2013 и ОП „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020. Целта на финансирането е била да се насърчи развитието на национална инфраструктура за идентифициране, привличане и насърчаване на иновативни идеи и проекти, които да водят до превръщането на продукти, процеси или услуги в търговски такива. И по този начин да се стимулира развитието на икономиката към сектори с висока добавена стойност.
Голям беше интересът на участниците към Прототипната работилница Sofia Creation Station, създадена от София Тех Парк с цел подпомагане и насърчаване на креативността и предприемачеството на хора с идеи за иновативни стоки или услуги, бизнес проекти, както и за работа с ученици и студенти с цел развитие на техните идеи и технически и творчески умения. Борил Обрешков разказа на детективите за специализираната материална база за електроника, 3D принтиране, за средата от хора, които помагат развитието на всеки проект и подпомагат с идеи и опит, за винаги наличната помощ от екипа по всеки въпрос и всичко друго, от което се нуждаят потребителите на работилницата.
Детективите бяха запознати и впечатлени от Лабораторията за виртуална и разширена реалност от Давид Иванов и Теодора Вълова. Целта на лабораторията е разработване, прилагане и разпространение на виртуалната и разширената реалност, както и на свързаните с нея иновативни технологии, методи на работа, инструменти и оборудване в различни сфери на индустрията, науката, образованието и социалния живот в страната и останалите държави от Европейския съюз.
По време на посещението пред участниците в кампанията Христина Бакърджиева представи с презентация Enterprise Europe Network - най-голямата информационно-консултантска мрежа в Европа за подпомагане на малките и средните предприятия в развитието на техния иновационен и технологичен потенциал. Мисията на ЕЕN е да подпомага и съдейства на малки и средни предприятия, които да се възползват максимално от възможностите за бизнес и иновативно развитие на единния пазар на Европейския съюз и извън него, чрез предоставянето на интегрирани услуги за бизнес, коопериране и иновации и улесняване на достъпа до европейски и световни пазари. Като основна част от своята дейност мрежата подпомага търсенето и намирането на международни бизнес и проектни партньори в над 60 държави и помага на предприемачи да станат част от световните пазари чрез организиране на събития и бизнес форуми. Enterprise Europe Network също търси възможности за европейско финансиране на научни, изследователски и предприемачески проекти, оказва експертна помощ на бизнеса, изследователските и браншовите организации при кандидатстване по програма „Хоризонт Европа“, както и насърчава пазарната реализация на иновациите.
Паула Петкова представи Инкубационната програма South East European Innovators Program – Start-ups, която се състои от две програми:
-
Програма за иноватори с мисия да подкрепя новаторите в пътя им към успешни основатели, като предоставя обучение, трансфер на знания, достъп до уникални ресурси, субсидирани офис пространства, специализирани консултанти, демонстрационни сесии и семинари, събития за работа в мрежа, менторство и запознанства с бизнес ангели и рискови капиталисти.
-
Дигитална инкубация - улеснена платформа за електронно обучение в подкрепа на лица и екипи, които желаят да разработят иновативна идея. Дигитализираният процес има силен образователен акцент, като предоставя платформа за учене от специалисти за различни аспекти на създаването и управлението на стартираща компания. В помощ на стартиращия екип е да се научи как ясно да представи идеята си и да придобие необходимите умения за изграждане на успешен стартъп.
След посещението на София Тех Парк, което е втората фаза от кампанията, учениците ще подготвят в свободна творческа форма кратко обобщение от проведеното проучване на проекта - видеоматериал, инфографики, специална уеб страница в социална платформа, презентация, като ще използват събраните през целия период на наблюдение материали. След което ще направят изложение на направеното от тях. Всички участници в кампанията ще бъдат отличени.
Събитието се провежда в рамките на Националната кампания на мрежата от 27 ОИЦ „Детективи на европейски проекти“ 2024-2025.
Националната кампания е вдъхновена от пилотния проект на Европейската комисия „Open Cohesion School“, в който България се включи успешно през 2019/2020 учебна година.
Проект BG16RFTA001-1.006-0025-C01 „Функциониране на ОИЦ - София за периода 2024-2029“, финансиран от Програма „Техническа помощ“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.