Днес в офиса на Областен информационен център – Хасково се проведе среща с представители на местни, регионални и национални медии.
На срещата управителят на ОИЦ предостави информация относно публикуваната процедура „Концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) - 2“ към Програмата „Развитие на регионите“ 2021-2027 (ПРР) и новите моменти в настоящата покана. Финансовият ресурс по отделните програми, работещи по ИТИ, е намален за този прием. По ПРР бюджетът за Южен централен регион (ЮЦР) е около 3 пъти по-малък и възлиза на 125 777 903,04 лв. По другите финансиращи програми – „Образование“, „Околна среда“, „Конкурентност и иновации в предприятията“, „Развитие на човешките ресурси“ и „Научни изследвания, изследвания и дигитализация за интелигентна трансформация“, също има разлика във предвидения ресурс, но разликата спрямо първия прием е по-малка.
Друга съществена промяна е , че сега водещ партньор на КИТИ може да бъде само общинска администрация от 40те градски общини (общини, в които има населено място с повече от 15 000 жители), която изпълнява функцията на кандидат и подава концепцията в системата ИСУН.
Броят на партньорите в една КИТИ също е редуциран само до 5 партньора (кандидат/водещ партньор и 4 партньора).
Прави впечатление, че от предвидените в първия прием на КИТИ допустими за финансиране дейности, сега отпадат тези за култура, спорт и туризъм, които бяха застъпени в много от концепциите преди две години.
Остава непроменена ключовата роля на Областните информационни центрове в подготовката, медиацията и публичното обсъждане на новите концепции.
На вниманието на журналистите бяха представени и очакваните до края на годината нови процедури, като ще се акцентира предимно върху схемите по Приоритет „Справедлив преход“ към Програмата „Развитие на регионите“ 2021-2027 г., за които могат да кандидатстват бенефициенти от хасковските общини Хасково, Димитровград, Симеоновград, Тополовград и Харманли: „Подкрепа за енергийни общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения“, „Подкрепа за производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора“, „Квалификация и преквалификация за подпомагане на зеления преход“, „Капацитет за водородна верига на добавена стойност“, „Подкрепа за фотоволтаични паркове“, „Чиста енергия“, „Подкрепа на научно-изследователска и развойна дейност (НИРД)“,
В края на срещата бяха споделени и резултатите от проведената Национална инициатива на мрежата от 27 Областни информационни център в България „Детективи на Европейски проекти“.