Форумът „Кметовете говорят“ в Габрово: устойчиво местно развитие, енергийни общности и ефективно използване на европейските инструменти за растеж

На 24 и 25 юни 2025 г. в Габрово се проведе четвъртото издание на националния форум „Кметовете говорят“, посветено на устойчивото развитие на регионите, енергийната трансформация и прилагането на европейските политики на местно ниво. Събитието беше организирано от Центъра за енергийна ефективност „ЕнЕфект“, Общинската мрежа за енергийна ефективност „ЕкоЕнергия“, Община Габрово и Областен информационен център - Габрово

Във форума участваха над 120 представители на повече от 15 български общини, включително кметове, заместник-кметове, областни управители, експерти от управляващи органи, представители на европейски мрежи, международни партньори и бизнеса.

Кметът на Община Габрово Таня Христова откри събитието с обръщение към местните власти да бъдат активен двигател на прехода към климатична неутралност, енергийна независимост и социално-икономическа устойчивост. Тя подчерта необходимостта от партньорство между граждани, институции и бизнес за реализиране на дългосрочни визии чрез иновации, прозрачност и интегрирано управление.

Специален гост на форума беше вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев, който очерта предизвикателствата пред местните власти в реализацията на Зелената сделка и подчерта ролята на инструменти като Националния декарбонизационен фонд и Фонда на фондовете за финансиране на публични и публично-частни проекти. Той изтъкна Габрово като пример за прилагане на модела „плащане чрез спестявания“ в уличното осветление и за създаването на първата енергийна общност в страната. Стратегическата цел, която министърът посочи – 60% от многофамилните жилищни сгради да бъдат санирани до 2050 г. с равнопоставен достъп до финансиране – предизвика оживен дебат сред участниците.

Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Дора Янкова представи рамката на подготвяната нова Национална програма за енергийно обновяване, която ще стартира до края на 2025 г. с над два пъти по-голям ресурс от Плана за възстановяване и устойчивост. Тя акцентира върху опростените административни процедури, строгия контрол върху публичните средства и равнопоставения достъп до финансиране за сдружения на собственици. Янкова даде висока оценка на активността на Габрово, където 24 блока ще бъдат обновени с над 22 млн. лв. по ПВУ.

Изпълнителният директор на Фонда на фондовете Александър Ненков представи възможностите за подкрепа на зелени инвестиции чрез финансови инструменти, включително за общини и публично-частни партньорства. Той акцентира върху ролята на фонда в устойчивото развитие на регионите чрез нисколихвено финансиране на проекти в сферата на енергийната ефективност и градската инфраструктура. По думите му, в област Габрово вече са реализирани шест проекта на стойност над 10 млн. лв. чрез Регионалния фонд за градско развитие, а по други инструменти на ФнФ – над 50 проекта с общ бюджет от 17 млн. лв. Към момента на разположение са рециклирани средства от предходния програмен период в размер на около 20 млн. лв. годишно, насочени към финансиране на мерки за енергийна ефективност на публични сгради. Ненков насърчи общините да използват активно възможностите на Фонда, като подчерта, че актуална информация е достъпна на сайтовете на Фонд за устойчиви градове и Регионален фонд за градско развитие.

Втория ден на форума „Кметовете говорят“ започна със сесия посветена на Мисията на ЕС за 100 климатично неутрални и интелигентни града до 2030 г. Трите участващи града – Габрово, София и Кошице (Словакия) – са сред отличените с Mission Label, което признава техните ангажименти и цялостни стратегии за постигане на климатична неутралност.
Община Габрово представи своя Климатичен договор чрез д-р инж. Десислава Колева, директор на дирекция „Устойчиво развитие“, с фокус върху осем стратегически направления – от енергийна ефективност до образование и иновации. Инж. Марин Маринов, директор на дирекция „Климат, енергия и въздух“ в Столична община очерта подхода на София към декарбонизация, особено в сферата на транспорта и градската инфраструктура. Град Кошице беше представен от Адриана Шебешова, която сподели опита на словашкия екип в разработването на иновативни решения с участието на гражданите.

Община Габрово представи пилотния си модел за енергийна общност, при който граждани, институции и бизнес споделят възобновяема енергия. Тодор Попов, директор в администрацията, акцентира върху устойчивия характер на проекта, който се реализира в партньорство с над 10 европейски града в рамките на проектите на Община Габрово по програма LIFE - LIFELOOP, POWER-E-COM и TANDEMS.

В рамките на събитието екипът на Областния информационен център – Габрово изпълни ключова роля като медиатор в процеса по изграждане на местни партньорства. Експертите на центъра предоставяха индивидуални консултации и насочваха вниманието на заинтересованите страни към възможностите, които предоставя втората покана за концепции за интегрирани териториални инвестиции (ИТИ) по Програмата за развитие на регионите 2021–2027.

Акцент беше поставен върху необходимостта проектните предложения да произтичат от ясно дефинирани местни потребности и да бъдат обвързани с приетите стратегически документи на територията – Интегрираните планове за развитие и ПИРО. Тази свързаност осигурява логическа последователност между визията за развитие и конкретните интервенции и улеснява координацията между институциите, партньорското планиране и достъпа до комплексно финансиране.

Областен информационен център – Габрово организира и работно посещение за чуждестранните участници във форума. Те имаха възможност на място да се запознаят с добри практики от местния бизнес, като посетиха производствената база на СТС Козметикс – част от СТС Холдинг.

По време на визитата бяха представени реални примери за внедряване на иновации с подкрепата на Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021–2027, както и мерки за създаване на адаптирана работна среда, финансирани по Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021–2027.

Форумът завърши с извода, че ефективното използване на европейските инструменти за растеж зависи от интегрирано планиране, устойчиво лидерство и активното участие на местните заинтересовани страни.