Мобилно устройство и туристически пакети разкриват природното богатство на Монтана, Видин, Враца, Плевен, Долж, Олт и Мехединци

Агенцията за регионално развитие и Бизнес център 2000 (АРРБЦ) в гр. Монтана отчете изпълнението на проект „Мрежа за устойчиво използване на природното наследство и ресурси в трансграничния регион“. В изключителна полза за местната общност са постигнатите от него резултати за опознаване и популяризиране на природното богатство в трансграничния регион, включващ целевите български области – Монтана, Видин, Враца и Плевен, и румънските окръзи – Долж, Олт и Мехединци.

Проведени са 7 проучвания на тема „Природно наследство“ за посочените региони от българска и румънска страна. По този начин са определени интересни и достъпни за туристите природни обекти и е изработен интегриран туристически промоционален пакет.

Разработено е приложение за мобилни устройства Nature in hand. То функционира като навигатор и осигурява актуална и полезна информация във вид на текст и снимки относно туристическите (природни) атракции, дори и без достъп до интернет.

Разработен е туристически промоционален пакет. В него са включени 1 съвместен трансграничен туристически маршрут и 7 туристически маршрута за всяка от целевите области. На базата на маршрутите са изготвени 16 броя пакети в два времеви варианта (за кратък и дълъг престой) на три езика – български, румънски и английски. Отпечатан е промоционален албум и пътеводител с карта на български и английски и на румънски и английски, подготвена е мултимедийна презентация, включваща 56 мин. видео филм. Във всяка една област са поставени информационни табели с информация за маршрутите и QR-кодове на официалните места за изтегляне на мобилното приложение.

В рамките на 21 двудневни обучения в 7-те области 630 представители на туроператори, агенти, малки и средни предприятия, неправителствени организации в туристическия сектор, клубове за туристически, велосипедни и др. дейности, публични власти, Туристически информационни центрове (ТИЦ) и заинтересовани граждани са се запознали с темите „Устойчиво използване на интегрирани туристически продукти, създадени от проекта“, „Защита и опазване на природното наследство и околната среда в трансграничния регион“ и „Безопасност и спешна помощ при посещение на обекти извън града“.

Организирани и проведени са два демо тура в Румъния и България със 100 представители на публичните власти, медиите, малкия и средния бизнес и неправителствени организации от туристическия сектор. Организирани и проведени са две изложения в Монтана (България) и Крайова (Румъния) за устойчиво използване на ресурсите на природното наследство. По време на информационната кампания трансграничният регион е представена пред общността като привлекателна дестинация за устойчив туризъм, с изключително природно наследство от двете страни на река Дунав.

В краткосрочен план АРРБЦ – Монтана планира нов проект, който да допълни списъка на природните обекти с културни от същите целеви области в трансграничен регион на България – Румъния.

Проектът „Мрежа за устойчиво използване на природното наследство и ресурси в трансграничния регион“ е разработен и одобрен в рамките на Програма за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния – България 2014-2020, съфинансирана от Европейски съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР). Той се реализира в партньорство с Румънската асоциация за технологичен трансфер и иновации и Агенцията за регионално развитие и Бизнес център в гр. Видин.  Общата му стойност е 511 696, 84 евро. Чрез него се оказва значителна подкрепа за устойчивото използване на природното наследство и популяризирането на комплексните туристически услуги в областите Монтана, Видин, Враца и Плевен в България и Долж, Олт и Мехединци в Румъния.

Областен информационен център – Монтана е част от Мрежата от 27 областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.

 

За допълнителни въпроси:

Вера Павлова-Иванова,

Експерт „Комуникация, информация и логистика“

Областен информационен център – Монтана

096 587 449

oic@montana.bg

oic.montana@eufunds.bg

www.eufunds.bg

www.facebook.com/oicmontana