ОИЦ – Ловеч участва в стратегическа консултация относно визията за регионално развитие през новия програмен период

На 15 юли 2019 г., Областен информационен център - Ловеч се включи в информационна среща, част от Стратегическите консултации относно визията за регионално развитие през новия програмен период 2021-2027. Срещата бе организирана от Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Международната банка за възстановяване и развитие (МБВР), като символичен домакин бе Областният управител на област Ловеч. В подготовката на събитието се включи успешно и Областен информационен център – Ловеч, като информира широката общественост за предстоящите събития и изпрати стотици покани за участие в обществената дискусия. В срещата участие взеха и Александър Хинов и Джоана Масик от екипа Световната банка, които консултират и подпомагат процеса на регионално планиране за периода 2021-2027 г.

Срещата с бизнеса, неправителствения и граждански сектор бе открита от областния управител на област Ловеч – Ваня Събчева, която сподели, че партньорството между всички заинтересовани страни е от решаващо значение за провеждането на успешна политика по регионално развитие. Областният управител представи присъстващите и темата на обществената консултация, която бе втора за деня. Първата се проведе по-рано същия ден с участието на членовете на Регионалния съвет за развитие на Северозападния регион.   

В презентация за „Визия и напредък в подготовката на програмен период 2021-2027“ експертът от МРРБ Ивайло Стоянов и колегата му Янко Стоянов разясниха новите моменти, които се обсъждат, както и възможностите за по-широко участие на бизнеса, неправителствения сектор и гражданското общество в регионалното планиране в следващия програмен период и възможностите за комбинирано финансиране на интегрирани териториални проекти, които да се изпълняват в широко обществено партньорство и да се финансират от повече от една оперативни програми. От презентацията стана ясно, че следващата оперативна програма за регионално развитие 2021-2027 г. се предвижда да бъде концентрирана върху териториалната цел на кохезионната политика, като средствата ще бъдат разпределени по два основни приоритета – съответно с градско и с регионално направление. Инвестициите ще се осъществяват в съответствие с интегрирани териториални стратегии, разработени с широко гражданско участие и сътрудничество на заинтересованите страни, съответно на общинско/градско ниво и на регионално ниво. За реализация на териториалния приоритет се предвижда да се засили ролята на регионалните съвети за развитие в районите от ниво 2, чийто потенциал ще се укрепи, за да могат те да имат нужния капацитет на регионално ниво, с който да избират по места най-важните проекти за развитие. Подкрепата в рамките на този приоритет ще се предоставя за големи проекти с над-общинско значение, изпълнявани в сътрудничество от няколко общини и представители на местните общности от неправителствени организации, гражданското общество и бизнеса. Проектите ще включват широк набор от интегрирани мерки в различни сектори, насочени към разрешаване на общи проблеми и оползотворяване на местния потенциал.

След представянето на концепцията и визията за регионално планиране и развитие в периода 2021-2027 се проведе обществена дискусия, по време на която бе дадена възможност на всички присъстващи да изкажат своите мнения и препоръки и да задават въпроси. Поставени бяха сериозни проблеми пред представителите на Министерство на регионалното развитие, като инфраструктурната изостаналост на региона, липсата на добри транспортни връзки между различните области и общините, както и между тях и малките населени места; поставен бе и въпросът за липсата на адекватно финансиране по Оперативните програми за малките населени места от общината – областен център, които не се финансират нито по ОП „Региони в растеж“ (ОПРР), нито по Програмата за развитие на селските райони, поставени бяха и въпроси за капацитета на МИГ в региона, както и за участието на Мрежата от ОИЦ в страната в процеса на програмиране на следващия период. Експерт „Комуникация, информация и логистика“ в ОИЦ-Ловеч Росица Кривирадева, отбеляза, че представителите на ОИЦ от останалите области не са поканени за участие в стратегическите консултации, въпреки че реално участват в популяризирането на събитията и канят за участие заинтересовани страни. ОИЦ-Ловеч също така отвори за обсъждане темата за комбинираното финансиране на териториалните проекти от повече от една ОП, предвид текущото състояние, при което всяка една програма има свои правила, срокове и изисквания и комбинирането им в един проект към момента е доста сложно, изисква много ресурси и време. От УО на ОПРР ни увериха, че процесът на програмиране е все още съвсем в началото и се водят системни преговори с всички заинтересовани страни и Управляващите органи на всички оперативните програми, които към момента са изразили своето принципно съгласие и са потвърдили, че ще работят за изчистването на техническите предизвикателства.

Тази среща в Ловеч бе първата, но няма да е последната в процеса на регионалното програмиране 2021-2027, което ще работи за засилването на териториалното измерение на политиката на сближаване чрез новата цел „Европа по-близо до гражданите“ и въвеждането на по-гъвкав подход за многофондово финансиране.    

ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.

 

За допълнителна информация:

Име на служител: Росица Кривирадева

Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 068 604 297; e-mail: oic.lovetch@gmail.com