ОБЩИНА СМОЛЯН СТАРТИРА ПРОЕКТ ЗА ПАТРОНАЖНА ГРИЖА ЗА ВЪЗРАСТНИ ХОРА И ЛИЦА С УВРЕЖДАНИЯ

Община Смолян стартира изпълнението на проект “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 2” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020, процедура чрез директно предоставяне на безвъзмездна финансова помощ BG05M9OP001-2.040.

Общата цел на проекта е да се подобри качеството на живот на възрастните хора и лицата с увреждания от община Смолян.

Специфични цели: 
1. Подкрепа на хората с увреждания, чрез предоставяне на мобилни интегрирани здравно-социални услуги в техните домове, съобразени със специфичните им потребности;
2. Разширяване обемът, многообразието и целенасочеността на социалните услуги, предоставяни в общността и подобряване качеството на живот на възрастните хората, лицата с увреждане и техните семейства.

За реализирането на проекта ще бъдат изпълнени следните дейности:

  • Закупуване на МПС, доставка на обзавеждане и оборудване, необходими за качественото предоставяне на услугите и изпълнение на проекта;
  • Подбор на потребители и персонал;
  • Обучение и супервизия на персонала;
  • Предоставяне на интегрирани здравно-социални услуги.

Услугите ще се предоставят от екип, включващ координатор/диспечер, шофьор, медицинска сестра, рехабилитатор, психолог и 23 домашни помощници.

Почасовите мобилни интегрирани здравно-социално услуги ще се осъществява от Звено/Дирекция на общинска администрация Смолян, на които ще бъде възложено патронажната грижа, като услуга от общ икономически интерес и в съответствие с разработена от Министерство на здравеопазването програма/методика/ за предоставяне на патронажна грижа и стандарти за качество на услугата.

От услугите ще се възползват общо 120 възрастни хора и лица с увреждания, живеещи на територията на община Смолян.
Всяко лице от целевата група ще може да получава здравно-социални услуги до 2 часа на ден, като услугите могат да бъдат следните:

- поставяне на инжекции, смяна на превръзки, измерване на кръвна захар, рехабилитация и др., съгласно нуждите на потребителите, които са допустими да се предоставят извън медицинско заведение;
- психологическа подкрепа и консултиране;
- придружаване до различни институции;
- помощ в домакинството.

Общата стойност на проекта възлиза на 318 192 лева, а продължителността му е 16 месеца.