ОИЦ- Добрич представи актуални подмерки по ПРСР 2014-2020 в Община Добричка

Пред повече от 50 кметове и кметски наместници от община Добричка, екипът на Областен информационен център – Добрич представи актуалната подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ от Програма за развитие на селските райони 2014-2020 г. Информационната среща се състоя на 23 юли в заседателната зала на Община Добричка.

Малки и средни фирми и кооперации, регистрирани като земеделски стопани по реда на Наредба № 3 от 1999 г. са допустими кандидати по подмярката. Основните изисквания са да притежават стопанство в размер между 2000 и 7999 евро стандартен производствен обем (СПО) и да са получили минимум 33% от общия доход за преходната година от земеделски дейности.

Кандидатите трябва да представят бизнес план доказваш жизнеспособността на земеделското стопанство за максимален срок от 5 години. В него те трябва да включат информация за земеделското стопанството, стратегия за неговото развитие и планираните инвестиции и дейности, които ще доведат до неговото развитие и модернизиране. С изпълнението на бизнес плана,  земеделските стопани трябва да увеличат размера на стопанството с 2000 евро СПО и/или да увеличат обработваемата площ и/или броя на отглежданите животни с минимум 20%. Освен това земеделците трябва да постигнат и поне един специфичен резултат, съгласно Приложение 3 към Условията за кандидатстване. Задължително планът трябва да включва поне една инвестиция в дълготрайни материални и/или нематериални активи на стойност не по-малко от 700 лева.

Финансовата помощ за един кандидат е не повече от левовата равностойност на 15 000 евро и ще се изплаща на два транша. След одобрение и сключване на договор се предоставят 10 000 евро, а второто плащане от 5 000 евро ще бъде след проверка от Държавен фонд „Земеделие“ за установяване на точното изпълнение на бизнес плана.

Приоритетни по подмярката ще са земеделски стопанства, които са: в секторите „Животновъдство“, „Плодове и зеленчуци“ и „Етерично-маслени култури“; сертифицирани за биологично производство на земеделски продукти и храни, и разположени в планински райони.

Подаването на проектно предложение по подмярката се извършва по електронен път чрез Информационната система за управление на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020). Крайния срок за кандидатстване е 30 септември 2019 г.

Националната служба за съвети в земеделието оказва безплатна подкрепа при подготовката на необходимите документи и бизнес плана на кандидатите, които отговарят на критериите за допустимост по подмярката.

Присъстващите бяха запознати и с предстоящата подмярка 4.2.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти по Тематична подпрограма за развитие на малки стопанства“. С бюджет от 1 685 121 евро тя ще подкрепи модернизирането на физическите активи в земеделските стопанства, преработващи земеделски продукти и производство на нови и качествени продукти, включително такива свързани с къси вериги на доставка.

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд