АНАЕРОБНА ИНСТАЛАЦИЯ ЗА БИООТПАДЪЦИ ПО ОПОС 2014-2020 ЩЕ НАМАЛИ С 52% ДЕПОНИРАНАТА БИТОВА СМЕТ

Започва изпълнението на проект по ОП „Околна среда“ 2014 – 2020 за проектиране и изграждане на анаеробна инсталация за разделно събрани биоразградими отпадъци от общините Русе, Сливо поле, Иваново, Тутракан, Ветово, които са членове на Регионалното сдружение за управление на отпадъците (РСУО). Като съоръжението заработи се очаква до 2023 г. количеството на депонираните битови отпадъци да намалеe с 52 % и да се удължи живота на регионалното сметище, стана ясно днес на началната пресконференция.

Очакваният екологичен ефект е намаляване на емисиите на парникови газове и ограничаване изменението на климата, подчерта ръководителят на проекта Никола Кибритев. Освен това ще има и преки икономически ползи.

При преработката на биологичните отпадъци ще се произвежда биогаз,  който ще се използва за получаване на електроенергия, която от своя страна ще се продава. Планирано е средствата от търговията с електричество  да позволят самоиздръжката на анаеробната инсталация.

Община Русе, която е водещ партньор по проекта, ще събира разделно, при източника биоразградимите отпадъци преди всичко от заведения за хранене, търговски вериги и супермаркети, докато от останалите общини ще се разчита основно на зелени отпадъци. По проекта ще бъдат закупени и доставени съдове за разделено събиране и специализирани транспортни средства. Зам.-кметът Страхил Карапчански коментира, че общинските власти ще правят информационни кампании, за да повлияят върху екологичното съзнание на гражданите и бизнеса.  Намаляването на разходите за управление на отпадъците ще позволи на общините от сдружението да пренасочат финансов ресурс към други проекти и дейности.

Предстои първо изготвяне на идеен проект, който ще определи избора на технология, след което ще трябва да се изработи инженеринговия проект. Очаква се строителството да започне през 2020 г. Анаеробната инсталация ще бъде изградена в близост до регионалното депо.

Общата стойност на проекта е 34 841 674,21 лв., от които  над 22 млн. лева са от Европейския фонд за регионално развитие. Продължителността на изпълнение е 50 месеца.