ЗАМЕСТНИК – МИНИСТЪРЪТ НА КУЛТУРАТА ПРЕДСТАВИ В БЛАГОЕВГРАД ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ПОДОБРЯВАНЕ ДОСТЪПА ДО ИЗКУСТВА И КУЛТУРА

Информационен ден по Резултат 2 „Подобрен достъп до култура и изкуства“ от Програма PA 14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г. събра в Благоевград представители на културни институции от цяла Югозападна България. Събитието се организира от Министерство на културата с логистичното съдействие на Областен информационен център – Благоевград. Освен културните институции, в срещата участваха още представители на общински администрации, читалища, неправителствени организации и медии. Благоевград е един от 10-те центъра, в които се провежда информационната кампания за популяризиране на тази възможност за финансиране на различни видове изкуства и културни събития.

„Настоящата покана е първа. До края на Програмата през 2024 г. ще има още 5 покани“, съобщи нейният ръководител и зам.-министър на културата Амелия Гешева. Програма PA14 „Културно предприемачество, наследство и сътрудничество“ е с общ бюджет от 10 000 000 евро, осигурени от Кралство Норвегия, Република Исландия и Княжество Лихтенщайн. Програмен оператор на средствата за култура от програмата през периода 2014-2021 г. е Министерство на културата на Р България, а програмен партньор от страните донори е Съвета по изкуствата - Норвегия.

Общият бюджет по Резултат 2 „Подобрен достъп до култура и изкуства“ е 1 582 353 евро. Минималният размер на безвъзмездна финансова помощ за едно проектно предложение е 50 000 евро, а максималният – 200 000 евро. По процедурата могат да кандидатстват всички нетърговски, публични или частни, както и неправителствени организации,  регистрирани  като  юридически  лица  в  България, чиито принципна дейност се осъществява в културния или творческия сектор. Допустими кандидати по Резултат 2 „Подобрен достъп до култура и изкуства“ са и общинските администрации. Допустими партньори по настоящата покана могат да бъдат юридически лица, регистрирани в България, така и такива от страните донори – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

Възможност да получат финансиране ще имат проектни предложения, свързани с организирането на разнообразни артистични и творчески събития, фестивали, пърформанси, изложби и инициативи на местно и на регионално ниво, които ще съживят периферните пространства, ще вдъхнат нов живот в по-малки градове и села и ще привлекат и ангажират нови публики. Срокът  за  изпълнение  на проектите може да бъде от 6 до 24 месеца.

Партньорството по тази процедура е желателно, но не задължително. Важно условие е сдруженията с нестопанска цел да бъдат регистрирани и да са осъществявали дейност на територията на България поне 24 месеца преди датата на публикуване на настоящата покана.

Крайният срок за подаване на проектни предложения по мярка „Подобрен достъп до изкуства и култура“ е 03.12.2019 г. Проектните предложения по нея ще се подават  само по електронен път чрез електронната система ИСУН 2020. Заместник-министър Гешева препоръча при необходимост от техническа помощ за работа с платформата,  да се търсят експертите на Областен информационен център – Благоевград.  

 

Областен информационен център - Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центрове за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.

 

За допълнителна информация:

Елена Михова

Експерт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 0893/33 67 28

e-mail: oic.blagoevgrad@gmail.com