ОИЦ-РУСЕ УЧАСТВА ВЪВ ФОРУМ ЗА УПРАВЛЕНИЕТО НА ПРОЕКТИ НА СТОПАНСКА АКАДЕМИЯ – СВИЩОВ

Представители на Областния информационен център – Русе  и на колеги от ОИЦ-Плевен участваха в кръгла маса в Стопанска академия - Свищов на тема „Управлението на проекти – предизвикателство пред съвременната наука и практика“.  Форумът, организиран от катедра  „Стратегическо планиране“,  бе заключително публично събитие по проект „Методика за гъвкаво управление на проекти в публичния сектор“, финансиран от държавния бюджет за присъщата на държавните висши училища научна дейност.  

В началото на срещата проф. д-р Маргарита Богданова, ръководител на катедрата „Стратегическо планиране“ запозна аудиторията с гъвкавото управление на проекти  (Agile Project Management) – авангарден подход, приложен през 2001 г. първо в IT сектора , а след това навлязъл и други индустрии. Тя акцентира върху резултатите от изследването, като съпостави традиционния подход за управление на проекти с гъвкавия, а гл.ас. д-р Евелина Парашкевова представи методика за Agile подхода, като подчерта, че той става все по-успешен инструмент за управление на проекти в бизнеса, но не се използва достатъчно в публичния сектор.

В последвалата дискусия един от основните фокуси беше управлението на проекти с европейско финансиране. Представители на общините и неправителствения сектор споделиха предизвикателствата, които срещат при планирането и изпълнението на европроекти. Те бяха категорични, че започналото опростяване при кандидатстването и управлението на проектите трябва да бъде ускорено. Един от сериозните проблеми при изпълнението на европроекти, особено на инфраструктурни, е, че се държи на изпълнение на показатели, които нямат голямо отношение върху качеството и устойчивите резултати. Твърде често общините не разполагат с достатъчен капацитет или кандидатстват просто за едни пари, без значение дали проектът е необходим на населеното място, коментираха още част от участниците. Според тях  гъвкавото управление на проекти може да допринесе за по-добро качество, по-ниски разходи и оптимални срокове на изпълнение, за прозрачност, но силната регулаторна рамка, пречи да се прилага този подход. Облекчаването при отчитането на проектите би могло да допринесе за по-успешно управление на проектите и за фокусиране върху планираните резултати, коментираха още те.

През следващия програмен период 2021 – 2027 г. могат да се очакват още реални стъпки в посока облекчаване на кандидатстването и отчитането на проектите, все по-голямо значение ще имат резултатите и устойчивостта, увериха експертите на ОИЦ-Русе, като се позоваха на официални източници. Обърнаха внимание, че вече е отворена за кандидатстване процедурата за създаване на Регионални иновационни центрове (PИЦ), с които се цели по-конкурентоспособна регионална икономика.

В заключение участниците във форума се обединиха около становището, че новият метод на управление успешно съчетава двата подхода „отгоре – надолу“ и „отдолу- нагоре“ и води до висока ефективност и организационна зрялост. За да се приложи обаче широко, вкл. в администрацията, се изисква нов начин на мислене.