Социално предприятие в община Крушари осигурява заетост на уязвими групи

 

Областен информационен център – Добрич взе участие в заключителна пресконференция и информационен семинар „Ден на кариерата“ по проект BG05M9OP001-2.010-0213-C01 „Социално предприятие - Крушари“. Проектът е на стойност 185 377 лв. и се осъществява чрез процедура BG05M9OP001-2.010 „Развитие на социалното предприемачество“ по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейски социален фонд на Европейския съюз. Периода на изпълнение на проектните дейности е 01.06.2018 г. до 31.12.2019 г.

На срещата присъстваха Илхан Мюстеджеб, кмет на Община Крушари, кметове на населени места, екипа по проекта, лица с увреждания, неактивни и безработни лица, работодатели, специалисти в социалната сфера, граждани.  

По време на пресконференцията, проведена в залата на община Крушари, Костадин Петров, ръководител на проекта представи накратко проектните дейности и постигнатите резултати по проекта. Основна цел на е подобряване на качеството на живот на лица в неравностойно положение, давайки им право на избор, независимост и достойнство, посредством разнообразни дейности за социално включване и интеграция на пазара на труда. След извършен подбор, в проекта са включени 30 лица с увреждания и в неравностойно положение, както и социално изключени. Всички те са получили психологическа подкрепа, консултации и мотивиране към активно включване в живота на общността и на трудовия пазар. В резултат от работата на специалистите по проекта шест души от целевата група самостоятелно са започнали успешно работа в различни сфери на трудова заетост.

От януари 2019 г. на единадесет лица е осигурена 12 месечна заетост в създаденото по проекта социалното предприятие „Помощ в дома и градината“ като социални асистенти и работници в озеленяването. За успешното управление на предприятието са назначени ръководител и счетоводител. След приключване на проектните дейности, Община Крушари ще осигури устойчивост като запази заетостта на шест работника за 6 месеца.

По време на семинара участниците в проекта споделиха своята удовлетвореност от получената подкрепа, възможността да се квалифицират, както и от осигурената им заетост. Част от участниците споделиха и свой идеи за стартиране на собствен бизнес.

С цел популяризиране на социалната икономика и социалното предприемачество, екипа по проекта е изготвил и разпространява Наръчник за възможностите на хората с увреждани, лицата в неравностойно положение и социално изключени за трудова реализация и добри практики, който може да намерите и в офиса на ОИЦ – Добрич.