Социалното предприятие на община Добричка - генератор на промяна за хората с увреждания и лица в неравностойно положение

Областен информационен център – Добрич взе участие в заключителната пресконференция и информационния семинар „Ден на кариерата“ по проект BG05M9OP001-2.010-0467-С01 "Социално предприятие „Помощ в дома и градината“ – генератор на социална възвръщаемост в община Добричка, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020, съфинансирана от Европейски  социален фонд на Европейския съюз. Той е на стойност 180 273,91 лева, с 85 % европейско и 15% национално финансиране.

На събитието присъстваха кметът на Община Добричка г-жа Соня Георгиева, екипите на проекта и на социалното предприятие, лица от целевите групи, експерти от Дирекция Бюро по труда - Добрич, експерт от ОИЦ-Добрич, работодатели от региона, представители на институции и неправителствени организации, специалисти, работещи в социалната сфера и медии.

След откриването на събитието от кмета на общината, г-жа Румяна Георгиева – ръководител на проекта представи изпълнените дейности и постигнатите резултати:

  • подпомогнати и мотивирани са лица от уязвимите групи за включване в заетост като са изготвени 40 оценки на потребностите на трайно безработните;
  • подпомогната е социалната и професионална им като са изготвени 11 оценки и планове;
  • проведени са обучения на осем лица по професия "Работник в озеленяването"и три за социален асистент, като след това е осигурена заетост в рамките на една година в социалното предприятие. Назначени са и 4 екоинспектора, които контролират работата на озеленителните;
  • закупено е оборудване, свързано с дейността на Социално предприятие "Помощ в дома и в градината", както и на новосъздадените работни места след направен анализ за необходимата техника;
  • изготвен е наръчник, където са представени възможностите на хората с увреждания, лицата в неравностойно положение на пазара на труда и други социално изключени лица.

Социалният консултант към проекта Константин Петров презентира съдържанието на наръчника: какви са трудностите в намирането на работа на хора с увреждания; какви са изградените нагласи, заблуди и бариери сред работодателите по отношение на наемане на работници от уязвими групи; добри практики при реализацията в социалната икономика и на пазара на труда на хора на уязвимите групи; актуални мерки и програми с преференции за работодатели наели хора с увреждания и др.

Целта на информационния семинар бе представяне на възможностите на представителите на уязвимите групи и промяна на нагласата спрямо тях пред работодатели от региона, запознаване с нормативната база по наемане, информиране за процедурите за подбор и условията за кандидатстване, информиране от Бюрото по труда за търсенето и предлагането на работна сила в региона, споделяне на трудностите при търсенето на работа.

Представители на две училища в област Добрич СУ „Добри Войников“, с. Победа и СУ „Никола Вапцаров“ с. Карапелит представиха провежданите от тях обучения по професиите „ Шлосер“, „Шивач“ и „Оператор в ХВП“, от които могат да се възползват хората от уязвимите групи. Планира се също въвеждане на обучение за „Фризьор“, „Сладкар“ и „Хлебар“.

Благовеста Стоянова от Бюро по труда - Добрич представи услугите, които се предоставят на търсещите работа, както и тези за кариерно развитие (менторство) при започване на нова работа като семеен трудов консултант, психологическо подпомагане, ежемесечни срещи с кариерен консултант, ателиета за търсена на работа и други.

В края на семинара Елица Василева, един от назначените екоинспектори и кмета на село Дончево споделиха как съвместната им работа дава положителен ефект върху облика на селата. Озеленител, назначен по проекта сподели, че проектът й е осигурил не само работа, но й е помогнал да възвърне социалните си умения да общува с хората.

Събитието приключи с положителното настроение от думите на участниците и с пожелание да се генерирана още социална промяна и отговорност в община Добричка.

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд