ПОКАЗАХА РОБОТА DA VINCI, КОЙТО БЕ ЗАКУПЕН С ЕВРОПЕЙСКИ СРЕДСТВА ОТ МУ-ВАРНА

Областният информационен център-Варна се включи в Ден на отворените врати и демонстрация в Центъра по роботизирана хирургия към Медицински университет-Варна. Той е създаден по проекта “Център за компетентност по персонализирана медицина, 3Д и телемедицина, роботизирана и минимално инвазивна хирургия“, който се финансира от ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020г. Общата стойност на проекта е 23 695 179,29 лв., от които 20 140 902.40 лв. са безвъзмездна финансова помощ. Водеща организация е Медицински университет-Плевен, а основните партньори са Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“-Варна и Институтът по роботика към БАН.

Целта на проекта е да се създаде иновативен, високотехнологичен и съвременно базиран център за компетентност в областта на персонализираната медицина, телемедицината и 3D медицината, роботизираната и минимално инвазивната хирургия, за реализиране на високи постижения в научноизследователската дейност и в обучението на специалисти, които да повишат конкурентоспособността на съществуващите институции и да стимулират предприемачеството в региона и страната.       

На събитието беше показана  роботизираната система Da Vinci Xi - последният модел четвърта генерация робот, която е инсталирана в УМБАЛ „Св. Марина“- Варна. Тя прави интервенции в областта на общата хирургия, гинекологията, урологията, УНГ, ортопедията, патологията, медицинската генетика и др. Техниката дава възможност да бъде извършван голям обем миниинвазивни операции с огромна прецизност. Роботът пресъздава движенията на човешката ръка, осигурява свобода на действията и има висока разделителна способност. Освен това, позволява на хирурга да бъде извън операционната зала докато тече интервенцията. Капацитетът на работа на модерната техника е 3-4 операции дневно. До момента с нейна помощ са извършени 15 интервенции, като финансирането им е поето от средствата по проекта.

Освен за извършване на прецизни операции, след които пациентите се възстановяват изключително бързо, роботът дава възможност и за осъществяване на научноизследователска и развойна дейност, трансфер на нови знания и технологии, обучение на студенти, специализанти, докторанти и други клинични специалисти.  

Проектът е стартирал на 26.07.2018г. и ще приключи на 31.12.2023г.

 

Областен Информационен Център – Варна

тел.: 052/ 820 911, 052/ 820 955, e-mail: oic.varna@eufunds.bg

адрес: пл. „Св.Св. Кирил и Методий“ 2 /Козирката/

web: www.eufunds.bg, www.varna.bg

група във FB: Областен информационен център - Варна