РУСЕНСКА КОМПАНИЯ ПЕСТИ РЕСУРСИ С ИНОВАТИВЕН ЗА БЪЛГАРИЯ ПРОИЗВОДСТВЕН ПРОЦЕС

Иновативен за България производствен процес внедри в практиката си русенската фирма „Мултикомерс“ ЕООД чрез изпълнението на проект по процедура „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ чрез Европейски фонд за регионално развитие по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г.

Договорът за безвъзмездна помощ е сключен на 16.11.2018 г. , а на 28.01. 2020 г. ръководството на фирмата представи на заключителна пресконференция реализираното. Доставената от Германия по проекта линия е за производство на кутии от мукава и рекламни материали. Процесът е изцяло автоматизиран – от подаването на материала през изрязването на ъгли с цел прегъване до залепването, обясниха специалистите. Те обърнаха внимание, че иновативността се състои в метода за лепене със студено лепило. При него не се изисква предварителна подготовка, залепването е само за 20 секунди, при това по-ефективно и здраво. Благодарение на този метод върху кутиите вече не се нанася УВ лак за заздравяване на повърхността.  Новата линия може да обработва по-тънки листове хартия и мукава, настройките се извършват чрез компютър.

Иновативното технологично решение спестява ръчен труд, но и споменатите по-горе ресурси – хартия, лепило, лак. Освен това производството на този вид кутии спестява на дружеството и енергия, тъй като отпада нуждата от използване на топло лепило. От печатницата  уточняват, че новата производствена линия на практика им открива възможност да навлязат активно в нова пазарна ниша – на луксозните опаковки за качествени спиртни напитки, вино, бижута и козметика и др. Ръководството й  сподели, че към този продукт вече има интерес от Европа и други страни. Инвестицията осигурява възможност за разширяване на производството и за повишаване на качеството му. Може да се каже, че с новата технология отпадъците от производството на кутии е сведено до минимум.

Общата стойност на проекта е 694 319,65 лв., без ДДС, от които 454 848,80 лв. безвъзмездна финансова помощ от оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 г. и 239 470,85 лв. собствено съфинансиране.