Проект по ОП „Добро управление“ насочва вниманието на гражданите на Русе и региона към опазване на нематериалното културно наследство

Областният информационен център – Русе участва на 10 и 11 февруари 2020 г. в семинар, посветен на управлението на нематериалното културно  наследство и на гражданското участие в този процес. Домакин на събитието беше Регионалният исторически музей, а организатор – сдружение „Регионален център за опазване на нематериалното културно наследство в Югоизточна Европа под егидата на ЮНЕСКО“.

Семинарът е част от дейностите по проект „Опазване на нематериалното културно наследство чрез повишаване на гражданското участие в процесите на формулиране, изпълнение, мониторинг на политики и законодателство“ . Участниците в него бяха запознати с Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство, с критериите, на които трябва да отговаря то, за да се нарече така, както и на категориите нематериално културно наследство. Специално внимание бе отделено на носителите на „живи наследства“ – индивиди, групи, общности и на процедурите за вписване на дадена нематериална ценност в националния и световния регистър на ЮНЕСКО. Експерти обясниха какви документи са необходими за кандидатстване за вписване, като обърнаха внимание, че е важно да се докаже, че съответното наследство е живо. Те коментираха конкретни примери, наши и чужди, като откроиха добрите практики в съхраняването, популяризирането и валоризацията на нематериални културни ценности. Коментираха се и възможностите за финансиране на проекти за опазване на нематериалното културно наследство чрез наши и чужди програми. Представители на ОИЦ-Русе разясниха накратко чрез кои програми подобни проекти могат да получат европейско финансиране.

През втория ден на семинара акцентът беше върху начините и средствата, чрез които гражданите могат да участват във формулирането, изпълнението и мониторинга на националните и регионални политики в областта на опазване на нематериалното културно наследство. Участниците в срещата имаха възможност да се включат в ролева игра, за да тестват наученото и да провокират своята инициативност и креативност. Подобни събития като това в Русе предстоят в Бургас, Враца, Копривщица и Перник.

Освен семинарите, насочени към заинтересованите страни, по проекта за разработени анализи на законодателството и политиките в България и другите страни-членки на Регионалния център . Основното, както обясни бенефициентът, са изведените препоръки  за актуализиране или приемане на нови нормативни актове. Много полезни са двата наръчника в помощ на гражданските организации и на местните власти. С оглед партньорствата по проекта са картографирани неправителствените организации, които работят в областта на културното наследство. Събрани са добри практики и е изготвен работещ механизъм за обратна връзка и оценка на гражданите по прилагането на Конвенцията на ЮНЕСКО за опазване на нематериалното културно наследство.

Постигнатите резултати по проекта Регионалният център има амбицията да ги мултиплицира в 16-те държави членки, а също така да насърчи и подкрепи участието на неправителствения сектор в опазването на наследството.  

Проектът с реализира чрез  ОП „Добро управление“ 2014 -2020.  Общата му стойност е 74 068,88 лева, от които 62 958,55 лева са европейско, а останалата сума – национално финансиране.