С АКТУАЛНИ ПРОЦЕДУРИ В ПОДКРЕПА НА ТУРИЗМА И КУЛТУРАТА ОИЦ-РУСЕ ЗАПОЗНА ЧЛЕНОВЕ НА ОБЛАСТНА КОМИСИЯ

„Актуални процедури /финансови инструменти/ и програми в подкрепа на развитието на туризма и културата“ бе темата, която управителят на ОИЦ-Русе Камелия Махакян представи на днешното заседание на Постоянната комисия в областта на културата и туризма под председателството на зам. областния управител Свилен Иванов.

По ОП „Региони в растеж“ е отворена за кандидатстване процедурата „Развитие на туристическите атракции“, а крайният срок за подаване на проектни предложения е 31.12.2021 г. Специфичното в нея е, че ще предоставя комбинация от безвъзмездна финансова помощ и финансови инструменти за недвижими културни ценности от световно и национално значение, като целта е да се създаде туристически продукт, който да генерира приходи, подчерта Махакян. Финансовите инструменти ще се ползват за дребномащабни, приходогенериращи инвестиции в търговски обекти и места за настаняване, свързани с обекта. Те ще се предоставят чрез Регионалния фонд за градско развитие, който управлява 130,3 млн. лева за проекти в Северна България.

Управителят на ОИЦ запозна аудиторията още с възможностите, които предоставя Финансовият механизъм на Европейското икономическо пространство и Норвежкият финансов механизъм 2014 – 2021 по програма „Културно предприемачество, културно наследство и обмен“. Акцентира върху предстоящите за отваряне през тази година покани. Представи мерки на ПРСР, насочени към културното и историческото наследство в селските райони, предназначени за Местните инициативни групи, включително и тези, които нямат одобрени за финансиране Стратегии. Камелия Махакян напомни, че в нашата област единствената група с финансирана Стратегия е МИГ „Тутракан – Сливо поле“ и тя ще отвори две процедури през 2020 г. в подкрепа на туризма и културата на територията на Местната инициативна група . 

По време на заседанието беше направен обзор на проекта за Областната стратегия за устойчиво развитие на туризма в област Русе 2020 – 2030. А представители на Регионална библиотека „Любен Каравелов“ презентираха проекта „Писмени съкровища на Долен Дунав“, финансиран по INTERREG V-A Румъния – България, по който са партньори на Фондация „Глобални библиотеки- България“ и Окръжната библиотека в Крайова. Целта му е съхраняване, опазване, популяризиране и развитие на писменото нематериално културно наследство в дунавския трансграничен регион. Благодарение на проекта ще бъдат дигитализирани 200 хил. страници български документи, ще бъдат създадени 5 туристически пакета и маршрута и литературен фестивал, което ще създаде перспектива за развитие на литературен туризъм.