МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ обявява прием по мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“

МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ обявява прием по мярка 4.1 „Подкрепа за инвестиции в земеделски стопанства“. Процедурата се обявява в рамките на прилагане на стратегия за Водено от общностите местно развитие, финансирана от Програмата за развитие на селските райони за периода 2014 - 2020 г. Размера на безвъзмездната финансова помощ по приема е 300 000,00 лева.

Целта на мярката е повишаване конкурентоспособността на земеделието на територията на МИГ „Дряново – Трявна – в сърцето на Балкана“ чрез преструктуриране и развитие на наличните материални мощности в стопанствата; насърчаване въвеждането на нови технологии в производството и модернизация на физическия капитал; опазване на компонентите на околната среда; спазване стандартите на Европейския съюз (ЕС) и подобряване на условията в земеделските стопанства; насърчаване на сътрудничеството между земеделските стопани. Мярката цели, също така, повишаване на дела на селското стопанство в икономиката на територията на МИГ, както и повишаване на заетостта в отрасъла.

Допустимост на кандидатите се доказва с покриване на:

Общи условия

1.     Кандидатът/получателят на финансова помощ има постоянен адрес – за физическите лица и седалище и адрес на управление – за еднолични търговци и юридическите лица, на територията на действие на МИГ и осъществява дейностите по проект на територията на действие на МИГ.

Специфични условия

1. Земеделски производители (физически и юридически лица), регистрирани в съответствие със Закона за подпомагане на земеделските производители.

2. Минималният стандартен производствен обем (СПО) на земеделското им стопанство е не по-малко от левовата равностойност на 8 000 евро.

3. Кандидатите, юридически лица следва да докажат приход от земеделска дейност и/или приход от услуги директно свързани със земеделска дейност и/или преработка на земеделска продукция и/или участие и подпомагане по схемата за единно плащане на площ;

4. Кандидатите следва да представят бизнес план /БП/, доказващ подобряване на дейността на ЗС чрез прилагане на планираните инвестиции и дейности подробно описани в представения БП.

5. Критериите за допустимост по т. 3 не се прилагат за кандидати с проекти в селски райони, създадени до една година преди кандидатстването за проекти с инвестиции в: сектор „животновъдство”, сектор „плодове и зеленчуци”, производство на „етерично – маслени и медицински култури

Допустими дейности за финансиране са инвестиции:

· за модернизация и механизация /инвестиции във физически активи/ пряко свързана с намаляване на производствените разходи и повишаване производителността на труда., вкл. свързани с изпълнение на дейностите по мярка „Агроекология и климат“ и мярка „Биологично земеделие“;

· за постигане съответствие с нововъведени стандарти на Общността, приложими за съответните стопанства;

· за подобряване на енергийната ефективност на стопанствата;

· за съхранение на земеделската продукция с цел запазване качеството на продукцията;

· в машини и съоръжения за опазване на околната среда, включително за съхранение на оборска тор;

· в недвижима собственост свързана с дейността на земеделските стопанства;

· за създаване и/или презасаждане на трайни насаждения, десертни лозя, медоносни дървесни видове за производство на мед и бързорастящи храсти и дървесни видове за производство на биоенергия;

· за производство на енергия от възобновяеми енергийни източници за нуждите на земеделските стопанства.

Минималният размер на допустимите разходи за един проект– 10 000 лева, а максималният – 120 000 лева. Финансовата помощ за одобрени проекти е в размер на 50% от общия размер на допустимите за финансово подпомагане разходи.

Краен срок за подаване на проектни предложения: до 17.00 часа на 31.05.2020 г.

2-ри период на прием на проектни предложения /при неусвоен финансов ресурс по процедурата след първия прием/: до 17.00 часа на 30.09.2020 г.

Подаването на проектно предложение по настоящата процедура се извършва по изцяло електронен път чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) единствено с използването на Квалифициран електронен подпис (КЕП), чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: https://eumis2020.government.bg/bg/s/Procedure/Info/9bf0d867-e103-48cd-a751-9fac5fb20688