„Марисан и Колев“ АД популяризираха пилотно въведена иновативна система в производството си по ОПИК 2014 - 2020

Пилотно въведена иновативна система за намаляване на количеството използвани суровини и по-ефективно управление на отпадъците от производството на сухи строителни смеси, представи „Марисан и Колев“ АД  в хотел „Космополитът“, гр.Русе, пред заинтересовани представители на бранша, партньори, Областния информационен център – Русе и местни медии. Проведените от предприятието информационен ден и кръгла маса имаха за цел да популяризират ефекта от реализираната иновация, като идеята е да се постигне мултиплициращ ефект.

Както стана ясно, новото технологично решение ще позволи да се използва пълноценно над 80 % от влаганата суровина и практически ще доведе почти до нулев отпадък и то при положение, че преди това предприятието е генерирало 16 тона годишно твърди отпадъци от пясъка, който е основен ресурс.

В рамките на двете събития бенефициентът запозна присъстващите със същността на иновацията, с ползите и постигнатите резултати, като по време на дискусията се постави акцент върху възможността тази технология да бъде приложена и при други аналогични производства.

Благодарение на европейското финансиране по проекта са закупени и монтирани вибрационна мелница, пневматичен транспортьор и автоматична пакетираща машина. Чрез вибрационната мелница, едрата фракция от изсушения речен пясък, която иначе е технологичен отпадък, се смила до приблизително 45 микрона и е готова за влагане в производството. При производството се генерира и голямо количество фин прах, който преди да се въведе новото оборудване, в голяма степен е отивал в атмосферата. Днес той се събира в приемен бункер, от където благодарение на пневматичния транспортьор отива в силоз за дозиране, с което се елиминира замърсяването. Новата пакетираща машина също спестява ресурс и води до екологични ползи, защото позволява напълно автоматично и точно дозиране на грубо и фино и автоматично подаване на хартията за пакетиране. Освен това регулира налягането по време на пълнене и така намалява отпадъка и брака, обясниха от русенската фирма „Марисан и Колев“.  

Проектът се реализира по процедура „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“ на ОП „Иновации и конкурентоспобност“ 2014 -2020.  Общата стойност на инвестицията е 1 726 000 лева, от които безвъзмездната помощ е 881 928,55 лв. от Европейския фонд за регионално развитие и 155 634,45 лева от националния бюджет. Останалата част от сумата се съфинансира от бенефициента.