Успешно приключен иновационен проект по ОПИК в с. Орешак

На 9 юни екипът на Областен информационен център – Ловеч присъства на кръгла маса и заключителна пресконференция по проект „Ефективно използване на ресурсите в ЕЛЕГАНС МЕБЕЛ ЕООД“. Проектът е реализиран от фирма „ЕЛЕГАНС МЕБЕЛ“ ЕООД, гр.Троян и е съфинансиран от ОП „Иновации и конкурентоспособност 2014-2020“, по процедура BG16RFOP002-3.004 „Подкрепа за пилотни и демонстрационни инициативи за ефективно използване на ресурсите“, ПО 3 „Енергийна и ресурсна ефективност“. 

На Кръглата маса като гости присъстваха представители на фирми в мебелното производство от региона: „ЕЛМА 13“ ООД, „РИКО СТИЛ“ ЕООД, „ТЕРА АРТ 2001“ ЕООД, „ТОРО ДИЗАЙН“ ЕООД „БОЛАЙД“ ООД, „НАЙДЕНОВ ПЛЮС“ ООД и екип от Областен информационен център – Ловеч, а проведената малко по-късно заключителната пресконференция по проекта бе уважена и лично от кмета на Община Троян Донка Михайлова.    

Събитието бе открито лично от управителя на фирмата Тони Радулов, който запозна присъстващите с проекта, целите и резултатите от него. Г-н Радулов подчерта, че е изключително горд с проекта, който внедрява пилотно за България технологично решение, представляващо ИКТ базирана производствена (процесна) иновация. Иновацията се състои в значително подобрен начин на производство на мебели чрез значителни изменения в технологиите, производственото оборудване и софтуера. Проектът е класиран на второ място за цялата страна при оценяването на подадените проектни предложения, допълни още г-н Радулов и сподели задоволството си от това, че благодарение на изрядната си счетоводна –финансова политика той успява да реализира вече два проекта по ОП „Иновации и конкурентоспособност“ и очаква класиране на трети проект по същата програма, който към момента е в списък резервни проектни предложения, но към тях се пренасочва финансов ресурс.

Дейностите по проекта, конкретните резултати и техническите характеристики на закупеното оборудване бяха представени от Христо Радулов, който подчерта, че проектът е довел до подобряване на производствения капацитет, намаляване на използваните суровини в производствения процес и намаляване на времето за изпълнение на поръчки, както и до значително намалено количество отпадъци и вредни емисии във въздуха.

Внедреното технологично решение - дигитализирано производство на мебели, се основава на най-съвременни цифрови технологии за обмен на данни в реално време между производственото оборудване. То прилага последно поколение информационни и комуникационни технологии в производствения процес, известни като Индустрия 4.0 и има потенциала да подобри значително начина на производство на мебели в България, като направи производствения процес интегриран, „интелигентен” и напълно автоматизиран. С внедряването му за първи път в мебелната промишленост в България производственият процес се управлява и програмира напълно автоматично чрез единен софтуер за управление и бар код система за комуникация между производственото оборудване.    

След презентацията събитието продължи с работна дискусия, по време на която представителите на ОИЦ-Ловеч отговориха на няколко запитвания и запознаха присъстващите представители на бизнеса от региона със спецификата на двете процедури, подпомагащи микро- и малки и средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID 19. Местните фирми бяха запознати с броя на подадените към момента проектни предложения по процедура „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, броят на оценените вече проектни предложения и крайният срок за кандидатстване по процедурата. Екипът ни представи и основните параметри на процедурата „Подкрепа на средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, съгласно проектът на условия за кандидатстване. В оживената дискусия бяха засегнати и въпросите за финансирането на бизнеса през следващия програмен период и дали се очакват големи промени, на които ОИЦ – Ловеч отговори, че се очакват няколко големи предизвикателства, а именно забавянето на оперативни програми 2021-2027, почти изчерпаните бюджети на ОП 2014-2020, предвид пренасочването на финансови ресурси за справяне с последиците от пандемията, предстоящите обсъждания на предложения от ЕК
„План за възстановяването на ЕС“, изпълнението на „Зеления пакт“, както и реализирането на интегрираните териториални инвестиции. Дискусията завърши с изказаното от всички присъстващи мнение, че програмен период 2021- 2027 се очаква да бъде „интересен“ и с изразените адмирации към „ЕЛЕГАНС МЕБЕЛ“ ЕООД за иновативния проект.