СНИМКА ОТ ТРАНСГРАНИЧНИЯ ПРОЕКТ „МЕМОФИШ“ ОТЛИЧЕНА В КОНКУРС НА ЕВРОПЕЙСКАТА КОМИСИЯ

Снимка от проект „Мемофиш“ на Българо-румънската търговско-промишлена палата беше отличена в конкурса за пощенски картички на Европейската комисия. Картичката ще бъде разпространявана в цяла Европа и е част от визуалните послания на кампанията #EUinmyRegion, която популяризира приноса на проектите с европейско финансиране за промяна на градовете и регионите. Тя може да бъде видяна на страницата на Програма Интеррег V-A Румъния – България, която финансира проекта.

Отличеният кадър с рибар от Олтеница илюстрира един от старите незабравени начини за риболов - с правоъгълна мрежа, окачена на висяща конструкция. Снимката е направена на устието на река Арджеш. Автор на кадъра е Венцеслав Петков. Това е само един елемент от стотиците материали – снимки, филми, видео и аудио записи, текстове, клипове - които са създадени в рамките на уникалното аудиовизуално проучване на културното наследство на рибарските общности в българо-румънския регион.

Всички продукти на проучването са достъпни в сайта и могат да се ползват безвъзмездно от организациите и фирмите, които работят за насърчаване на регионалния туризъм.

Партньори на БРТПП в изпълнението на проект „Мемофиш“. Памет и бъдеще. Истории за дунавската цивилизация“ са сдружение „Паралел – Силистра“, Регионален исторически музей – Русе, Асоциация „Акчес“ – Кълъраш, Местна инициативна рибарска група „Дунареа Кълърашеана“.

Главната цел на проект „Мемофиш“ беше да се подобри устойчивото използване на ресурсите по бреговете на река Дунав чрез опазване на ценностите на трансграничното рибарско културно наследство като пример за съхраняване на водната и сухоземна система. Водени от разбирането, че хората могат едновременно да опазват природните ресурси и да печелят от това, партньорите по проекта създадоха и популяризираха 15 интегрирани дунавски туристически продукта: туристически маршрути, места за настаняване и хранене, атракции, дейности, свързани с опазване на рибарското наследство и екосистемата. Проектът бе изпълнен от август 2018 до януари 2020 г.