ОИЦ-СИЛИСТРА НА ПРАГА НА НОВИЯ ПРОГРАМЕН ПЕРИОД

Към края на ноември 2020 г., на територията на област Силистра са сключени 483 договора на обща стойност над 306,5 млн. лв. за финансова подкрепа от Оперативните програми 2014-2020, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове. 217 от тях са по Програмата за развитие на селските райони, 16 са сключените договори по Програмата за трансгранично сътрудничество ИНТЕРРЕГ V-A Румъния - България, а другите 248 са по всички останали оперативни програми. На територията на областта се реализират и 2 договора за прилагане на Стратегии за развитие от Местни инициативни групи: МИГ Главиница–Ситово „Крайдунавска Добруджа“ и МИГ Тутракан–Сливо поле, чрез които се финансират проекти на местни бенефициенти.

През 2020 г. най-голям интерес в област Силистра, предвид усложнената епидемиологична обстановка в страната, предизвикаха мерките, свързани с преодоляване на последствията от пандемията COVID-19. Експертите от ОИЦ-Силистра проведоха информационна кампания за запознаване на заинтересованите фирми, като под формата на индивидуални срещи разясняваха условията, необходимите документи и оказваха съдействие за коректното подаване на проектните предложения в ИСУН 2020. 147 фирми от областта вече получиха подкрепа по Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ чрез обявените процедури в размер на над 1,183 млн. лв. Стартира и процес по преоценка на проектите, които отговарят на условията за кандидатстване, но не са успели в срок да подадат изисканите от комисията документи и разяснения.

Наред с обичайните информационни и експертни дейности на Центъра, през тази година ОИЦ-Силистра се включи успешно и в пилотното ученическо предизвикателство „Детективи на европейски проекти“. Целта на инициативата бе да се повиши културата на активно гражданство и да бъде популяризирана политиката на сближаване сред младите хора. Насърчено бе включването на ученици в мониторинга на европейски проекти чрез използване на информационни и комуникационни технологии, както и на публично достъпни „отворени“ данни. В продължение на няколко месеца и с експертната подкрепа на ОИЦ-Силистра, екип от ПГСУАУ „Атанас Буров“ Силистра извърши наблюдение на проекта „Ремонт и реконструкция на ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ и детска ясла „Здравец“. В края на проучването, учениците изготвиха финални творчески продукти „Пътят към мечтаното училище“, които представят цялостната работа по осъществяване на граждански мониторинг на избрания европейски проект. В надпревара с други пет отбора от България и след оценка от експертно жури от Управляващите органи на Оперативните програми, екипът от ПГСУАУ „Атанас Буров“ Силистра спечели заслужено първото място и представи България по време на Европейската седмица на регионите и градовете в Брюксел.

От 2021 година, Областните информационни центрове ще изпълняват нови функции във връзка с новия подход за Интегрирано регионално развитие и с прилагането на инструмента Интегрирани териториални инвестиции (ИТИ). Експертите от всички ОИЦ ще бъдат включени в новосъздадени експертни звена към Регионалните съвети за развитие: Звеното за медиации ще оказва подкрепа на потенциални бенефициенти и заинтересовани страни при сформиране на партньорства, идентифициране на идеи и подготовка на идейната концепция за ИТИ, както и ще консултира насочването на всяка идея към конкретна програма или други източници на финансиране. Звеното за публични консултации ще има ангажимент да провежда информационни кампании, обсъждания и консултации за проучване на обществените нагласи и измерване на обществената подкрепа към всяка една подадена проектна идея.

Екипът на Областен информационен център – Силистра изпраща интересна и предизвикателна 2020 година и отправя пожелания за здраве и успешни проекти и през новата 2021 година!

Областен информационен центърСилистра е част от националната мрежа от информационни центрове за популяризиране на Eвропейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ), регламентирана от Закона за управление на средствата от ЕСИФ. Центърът функционира в рамките на проект на Община Силистра, финансиран по Оперативна програма „Добро управление” 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.