Русенският университет част от проект „Дигитални технологични системи за чиста и сигурна околна среда, който ЕК оцени високо

Русенският университет „Ангел Кънчев“ посрещна Коледа с удовлетворение след като в последните работни дни преди празника неговият ректор чл.-кор. проф. дтн Христо Белоев подписа Споразумение с Министерството на образованието и науката (МОН) за стартиране на Проекта  „Дигитални технологични системи за чиста и сигурна околна среда – 5D ALLIANCE“. С него Русенският университет вече официално е част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България 2020-2027.

Проектът е високо оценен от Европейската комисия и МОН при селекцията на предложения с голяма степен на зрялост, които да се реализират през новия програмен период.

Тази уникална по рода си инициатива превръща 12 български университета и института (Русенски университет „Ангел Кънчев“, Аграрен университет, Пловдив; Военна академия Г. С. Раковски, София; Икономически университет, Варна; ИЕЕС „Акад. Евгени Будевски“ на БАН, София; Институтът по ИКТ на БАН, София; Институт ”Н. Пушкаров” на ССА, София; . ХАЙ-ТЕХ АЙ ЕМ ЕС ЕООД на Института по металознание, съоръжения и технологии на БАН; ТУ, Варна; ТУ, Габрово; ТУ, София; Тракийски университет – Ст. Загора) и още 13 асоциирани национални и международни партньори в изследователското семейството на 5D ALLIANCE.

Основната цел на осемгодишния проект е създаване на разпределена дигитална научноизследователска инфраструктура с потенциал за въздействие в Дунавския макрорегион, чрез авангардни интердисциплинарни изследвания за интелигентно, сигурно, екологосъобразно управление на взаимносвързани системи и техните бизнес приложения за постигане на чиста и сигурна околна среда в условията на споделена отговорност за макрорегионално устойчиво развитие.

По думите на ректора на Русенския университет благодарение на този проект ще бъде изградена една значима за бъдещето на България споделена научноизследователска инфраструктура, която ще отвори нови хоризонти пред младите учени.