ОИЦ-СОФИЯ ПРЕДСТВИ ПРОЕКТ НА НОРМАТИВНА РАМКА НА ЕС 2021-2027

Областен информационен център София-град и София област (ОИЦ-София) проведе онлайн информационна среща на тема „Проект на нормативна рамка на ЕС за програмен период 2021-2027“. В събитието на 15.01.2021 г. се включиха прадставители на различни организации – заинтересовани страни, потенциални бенефициенти по програмите, финансирани от фондовете на Европейския съюз (ЕС).

Основно място бе отделено на Предложение за Регламент на Европейския парламент и на Съвета за определяне на общоприложими разпоредби за Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР), Европейския социален фонд+ (ЕСФ+), Кохезионния фонд (КФ), Европейския фонд за морско дело, рибарство и аквакултури (ЕФМДРА), както и финансови правила за тях и за фонд „Убежище и миграция“ (ФУМ), фонд „Вътрешна сигурност“ (ФВС) и инструмента за управление на границите и визите.

След приемането на предложението за Многогодишна финансова рамка (МФР) за 2021 – 2027 и направените анализ и всеобхватни консултации, основните изводи са свързани със значително намаляване на ненужната административна тежест за бенефициентите и управляващите органи, като в същото време се поддържа високо ниво на увереност в законосъобразността и редовността.

Основният ръководен принцип на реформата в нормативната база през новия програмен период включва голям брой опростявания и съгласуване на регламентите.  Ще се прилага нормативна уредба за 7 фонда със споделено управление обхванати от единна рамка. Тази опростена, но всеобхватна нормативна уредба осигурява съгласувани правила за изпълнение за всички програми.

Създава се общ регламент за КФ и ЕФРР. Извършва се сливане на три фонда (Европейския социален фонд, Фонда за европейско подпомагане на най-нуждаещите се лица и Инициативата за младежка заетост, за да се създаде ЕСФ+ .

11-те тематични цели (ТЦ) за периода 2014—2020 г. се заменят с 5 цели на политиката (ЦП) за периода 2021 – 2027 г: ЦП 1 - По-интелигентна Европа; ЦП 2 - По-зелена, нисковъглеродна Европа; ЦП 3 - По-добре свързана Европа; ЦП 4 - По-социална Европа; ЦП 5 - Европа по-близо до гражданите.

Като насока за преговорите за всяка държава членка се разработва един стратегически документ – Споразумение за партньорство (СП), който обхваща 7-те фонда със споделено управление на национално равнище и определя прилагане на законодателството на ЕС.

 

ОИЦ-София (Договор №BG05SFOP001-4.004-0027-C01), изпълняван от Столична община) е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.