Учение чрез работа – успешни млади хора

Над две години международен консорциум от четири европейски държави усилено работи по изпълнението на проект “PADAWAN генерация: Съвместна виртуална среда и нова методология за подобряване на компетенциите на трите ключови въвлечени страни в процеса на обучение основано на работа”, съфинансиран от програма Еразъм+ на Европейския съюз. Водеща организация е консултантска и обучителна компания от Испания, а партньори са организации от Испания, Италия Германия, като от българска страна в екипа участва Асоциацията „Кулинарни изкуства и гостоприемство“ от Добрич.

Проектът „PADAWAN генерация“ има за цел да подпомогне учащите в системата на професионалното образование и обучение – за подобряване на качеството и приложимостта на меките им умения, бизнеса - за подобряване компетенциите на обучаемите, и обществото като цяло.

В европейския проект, основният фокус е поставен върху ученето в реална работна среда в рамките на професионалното образование и обучение (ПОО). За тази цел, са разработени три интелектуални продукта – Европейско стажантско училище PADAWAN, обучителен курс за придобиване на меки умения и Наръчник за фирмени наставници в компаниите.

Европейското Стажантско Училище PADAWAN (EASP) е съвместна виртуална среда, където системата за обучение ще бъде прилагана чрез иновативна методология, насочена към стажанти/чираци, фирмени наставници и обучители в ПОО. Тя ще бъде управлявана от центровете за обучение или компаниите от гостоприемството, в които обучаваният стажува. Изградената платформа за сътрудничество е създадена за да осигури „пространство“ и механизми за улесняване на процесите на планиране, протичане и оценяване на практическото обучение. Тя дава възможност преподавателите от системата на ПОО, от една страна, и фирмените наставници, от друга, да наблюдават практическото обучение на ученика или обучаемия, и да водят ефективна комуникация помежду си, чрез специално разработените протоколи за комуникация.

В платформата са поместени всички обучителни материали, разработени по проекта, предоставящи на учащите и чираците нужните ресурси за допълнително придобиване на „меки“ (трансверсални) компетентности, насочени към подобряване на тяхната пригодност за заетост след приключване на обучението. Разработените по проекта материали са достъпни след регистрация в платформа.

Създадената Европейската общност PADAWAN представлява свободна среда за общуване, където всички участници в системата за учене чрез работа (на европейско ниво) могат да се регистрират и да бъдат в постоянна връзка, споделяйки опит, документи и ноу-хау. В платформата са качени и учебните материали, разработени в полза на обучаемите в сферата на гостоприемството.

В рамките на проекта, е разработен обучителен курс „Трансверсални учебни модули за придобиване на „меки“ ключови компетенции в сектора на гостоприемството“, подпомагащ обучаемите по време на професионалното им обучение. Курсът се фокусира върху шест меки компетенции: ефективност и управление на времето; креативност и решаване на проблеми; междуличностна комуникация и съпричастност; лидерство и работа в екип; управление на стреса и дигитални компетенции. Всеки обучителен модул дава възможност на стажантите/чираците да усвоят и развиват в бъдеще тези умения, като предоставя кратка теоретична подготовка, съчетана с практически примери и упражнения, изведени от реални трудови ситуации в сферата на туризма и гостоприемството.

За подобряване на дуалното обучение в България, и в подкрепа на наставниците, ангажирани с практическото обучение на стажанти и чираци е изготвен и Наръчник за фирмени наставници. В него са събрани идеи и подходи за това как наставниците да се справят с предизвикателствата в ежедневната си работа.

Всички разработени продукти са достъпни на следния линк: http://padawan-project.eu/community/ressources/

 

ОИЦ – Добрич  е част от мрежата от 27 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създаден с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд

 

Областен информационен център - Добрич

Тел: 058 603527

e-mail: oic_dobrich@abv.bg

гр. Добрич