ОИЦ – Ловеч участва в информационен ден на НСМ в Плевен

На 22 юни 2021 г. в град Плевен, в залата на хотел „Ростов“, се проведе информационен семинар на тема „Възможности за подкрепа по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“ и други мерки на ПРСР 2014-2020 г. в „преходния период“ 2021 -2022. Актуално за хода на преговорите по ОСП за периода 2023 -2027“, организиран от Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ). По покана на регионалния координатор на НСМ за област Ловеч Валентина Станева, представител на Областен информационен център – Ловеч също взе участие в информационния семинар. Сред участниците в семинара имаше земеделски производители, бенефициенти на Програмата за развитие на селските райони, представители на Национална служба за съвети в земеделието – офиси Плевен и Ловеч, консултантски организации и други заинтересовани лица.

Модератор на семинара и водещ беше Таня Георгиева, член на Звеното за управление на НСМ, която представи целите и дейността на Национална селска мрежа и Звеното за управление, организациите, членуващи в мрежата и как може да се кандидатства за членство през предстоящият програмен период.

Даниела Георгиева, експерт от Държавен фонд „Земеделие“ и също част от екипа на НСМ представи подробно условията за кандидатстване по подмярка 4.1 на ПРСР „Инвестиции в земеделски стопанства“, като акцентира на приоритетите при класиране на кандидатите и на новите моменти в тазгодишния прием. Представянето на подмярката се превърна в своеобразна дискусия с всички присъстващи, като бяха зададени множество въпроси и отразени становища, че това е най-сложният прием по подмярка на ПРСР досега. Приоритет в този прием ще се дава на проектни предложения (ПП), които целят подпомагане в чувствителни сектори; ПП, подадени от групи/организации на производители и от кандидати до 40 години включително; ПП, при които средноаритметичният размер на оперативната печалба на кандидата от последните три години, е по-голям от общата стойност на разходите по проектното предложение; ПП, които осигуряват запазване на заетостта в земеделските стопанства; ПП с включени инвестиции за устойчиво развитие, цифровизация и опазване на околната среда, в т.ч. внедряване на иновации, напояване и производство на биологични продукти; ПП от земеделски стопанства на територията на необлагодетелствани райони с природни и други ограничения и/или в места по Натура 2000.

Важен нов момент в този прием е възможността за заявяване на по-висок интензитет на безвъзмездната финансова помощ (БФП) >50% при включване в проектното предложение на инвестиционни разходи в обхвата на NGEU (Инструмента „Next Generation EU“, посочени в Приложение № 1 на Указанията за кандидатстване), при които финансовата помощ може да се увеличава с до 25 %.

Друг, много спорен нов момент в класирането на проектите, според Звеното за управление на НСМ и участниците в семинара, е отпадането на етапа „Предварителен ранкинг“ и разглеждането „анблок“ на всички подадени проектни предложения както на етап „Административно съответствие и допустимост (АСД)“, така и на етап „Техническа и финансова оценка (ТФО)“. Единодушно бе изразено мнението, че това допълнително ще затрудни и забави процеса на разглеждане, оценка и класиране на проектите от Управляващия орган. В хода на семинара организаторите потвърдиха, че вече официално е удължен приема по подмярка 4.1 до края на месец септември 2021 г. при увеличен с 5 000 000 евро бюджет. На финала на презентацията Даниела Георгиева представи всички постъпили до момента „Въпроси и отговори“ по подмярката.

Представени бяха и последните новини от процеса на обсъждане на подмярка 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“, по която предстои прием на проектни предложения през лятото на тази година. Участниците в семинара бяха запознати и с очакваните нови моменти по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани” и подмярка 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства” по ТПП на Програмата за развитие на селските райони, чието отваряне за кандидатстване се очаква през есента на 2021 г.

След организирания обяд, експертът от Държавен фонд „Земеделие“ Иво Кехайов представи условията за прилагане на ПМС 160/01.07.2016 г., в съответствие със ЗУСЕСИФ, и разясни подробно в кои случаи спазването на Постановлението е задължително.  

В края на наситения с информация ден Таня Георгиева представи най-актуалните моменти от хода на преговорите за общата селскостопанска политика на европейско и национално ниво за периода 2021 -2027 г. и какво се очаква да се реши до края на годината. Интензивен, интересен и изключително полезен беше информационният семинар за екипа на ОИЦ – Ловеч както по отношение на придобитите знания, така и поради установените и утвърдени контакти с партньорски организации и такива, с които предстои да работим съвместно.

 

ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 27 областни информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.

За допълнителна информация:

Име на служител: Росица Кривирадева

Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 068 604 297; e-mail: oic.lovetch@gmail.com