ОТЧЕТОХА НАПРЕДЪКА ПО INTERREG V-A РУМЪНИЯ-БЪЛГАРИЯ В РУСЕ

По-зелен, по-безопасен, по-добре свързан и технологично развит трансграничен регион – това са част от целите, които си поставят България и Румъния до 2027 година, стана ясно по време на Годишната конференция на Програма lnterreg V-A Румъния-България, която се проведе в Русе. От 2015-а насам са финансирани 172 проекта, от които 55 са все още в изпълнение до края на 2023 г.  

Най-много, 70 броя, проекти са реализирани в сферата на екологията и културното развитие. Благодарение на тях са създадени 78 интегрирани туристически продукта и над 40 стратегии в тази област. Не малка част от тях са свързани и с координацията на дейностите в защитени територии като НАТУРА 2000.

Специално внимание се отделя на защитата на населението при кризисни ситуации. 28 са проектите от подобен род, като са сключени 10 споразумения за ранно предупреждение и реагиране при аварии и бедствия. Около 19 000 души от двете страни на река Дунав са участвали в съвместни обучения и мероприятия, целящи насърчаване на заетостта. Други 9 000 са преминали  обучителни семинари.

По програмата се реализират 21 инфраструктурни проекта за близо 130 милиона евро. Ремонтирани са 60 километра пътища, отчита се значително подобряване на сигурността на водния транспорт. Един от важните инфраструктурни проекти за трансграничния регион Русе – Гюргево през настоящия програмен период е изграждането на кейовата стена в Русе и на канал „Св. Георги“ в Гюргево, посочиха организаторите на форума, Регионалният офис за трансгранично сътрудничество - Калъраш в качеството на Съвместен Секретариат на Програмата Interreg V-A Румъния-България. До момента са рехабилитирани кейовите стени на пътнически терминал Русе-център и са подобрени  навигационните условия на три корабни места. Продължава изграждането на сектор от дунавския канал „Св. Георги“ в Гюргево за подобряване свързаността в еврорегиона. Крайният срок е 2023 г. Общият бюджет на проекта възлиза на 7 345 319.73 евро.

По време на форума, в който активно участие взеха представители на Община Русе, Областна администрация и други заинтересовани страни, се коментираха и приоритетите на програмен период 2021 – 2027 г. Ще бъдат насърчавани дейности, свързани с намаляване на въглеродните емисии, образованието, науката, инфраструктурата, както и управлението на кризисни ситуации.