ПРОЕКТ ПО ИНТЕРPЕГ V-A РУМЪНИЯ – БЪЛГАРИЯ ПРИКЛЮЧВА С 3D ВИДЕО МАПИНГ ПРОЖЕКЦИИ В РУСЕ И ДРОБЕТА – ТУРНУ СЕВЕРИН

3 D видео мапинг прожекция на тема „Дунавският лимес“ изненада жителите и гостите на Русе на 1 октомври 2021 г. от 20:00 часа. Тя се осъществи върху емблематичната сграда на Съдебната палата. Триизмерното изображение пресъздаде моменти от древната история на тези земи, когато те са част от Римската империя. Събитието ще бъде повторено в Русе и на 2 октомври по същото време, а по-рано през деня в Русенския университет бяха представени изпълнените дейности и постигнатите резултати по проекта.

3D визуализацията е част от заключителните дейности по изпълнение на проект ROBG-499 LIVE – „Реални, интерактивни и виртуални среди за музеите в трансграничния регион на долното течение на река Дунав между Румъния и България“, който е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие (ЕФРР) по програма „Интерpег V-A Румъния – България”. Водещ партньор на проекта е Русенският университет „Ангел Кънчев“, а в консорциума участват Регионален исторически музей – Русе, Регионален исторически музей – Силистра, Исторически музей „Долен Дунав“ – Калъраш и Регионален музей „Железни Врата“ – Дробета – Турну Северин.

Техническата реализация на 3 D видео мапинга е на русенските специалисти по тримерно съдържание от „Торнадо Студио“ ООД и на ветераните в провеждането на събития от този тип – „Форматик Лаб“ ЕООД - София.  А събитието в Русе се организира и провежда със съдействието на Община Русе и Окръжния съд. Освен в Русе холограмната прожекция ще бъде представена и пред румънска публика - събитието ще бъде повторено върху сградата на Регионален музей „Железни врата“ в Дробета – Турну Северин на 4 и 5 октомври. Целта на проекта е да покаже, че съвременните информационни и комуникационни технологии могат да бъдат използвани за по-широко популяризиране и привличане на повече туристи в музеите в трансграничния регион.

Трансграничният проект, по който водещ партньор е Русенският университет, има за цел да покаже как съвременните информационни и комуникационни технологии могат да бъдат използвани за популяризиране на културно-историческото наследство и за привличане на повече туристи в музеите на региона. В изпълнението на тази задача са създадени 5 дигитални зони – по една за всеки от партньорите – които включват интерактивни информационни системи, 270- и 360 – градусови холограмни дисплеи за визуализация на 3 D съдържание, дисплеи с обкръжаващо осветление, интерактивни кабинки за моментни снимки и др. В университета тази дигитална зона е част от експозицията „Летопис на растежа“. Освен това по проекта са закупени и интегрирани десет 360-градусови VR камери, които позволяват предаване на видео информация в реално време. Създаден е уеб портал https://live.robg.eu/ за достъп на потребителите до заснетото съдържание. Разработена е стратегия „Пътят на Дунавските музеи“, съдадени са 6 интегрирани туристически маршрута.

През юни 2021 г. в Русе и през септември в Кълъраш са организирани кръгли маси, на които са представени различни подходи на дигитализация, визуализация и популяризиране на културното наследство, постигнатото по проекта и са обсъдени възможности за сътрудничество и бъдещи съвместни дейности.

Проектът – „Реални, интерактивни и виртуални среди за музеите в трансграничния регион на долното течение на река Дунав между Румъния и България“ е на стойност – 479,655.05 евро, от които 407,706.78 евро са финансирани от  Европейския фонд за регионално развитие.