ОИЦ - Ловеч участва в заключителен двудневен семинар по проект „Социално-икономическа интеграция в Луковит“

По покана на Община Луковит, Областен информационен център - Ловеч взе активно участие в заключителен двудневен семинар по проект „Социално-икономическа интеграция в Луковит“, съфинансиран по две оперативни програми – ОП „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) и ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОПНОИР). Публичното събитие се проведе на 4 и 5 октомври 2021 г., в зала на хотел „Дипломат Плаза“ в гр. Луковит.

Бенефициент на проекта е Община Луковит, а партньори са трите училищата в град Луковит, основното училище от с. Румянцево и Дружество „Знание“ – гр. Ловеч. Проектът се финансира по интегрираната процедура BG05M9OP001-2.018 „Социално-икономическа интеграция на уязвими групи. Интегрирани мерки за подобряване достъпа до образование – Компонент 1“ и е на обща стойност 1 022 011,10 лв., (ОПРЧР – 633 926,21 лв. и ОПНОИР – 388 084,89 лв.). Главната му цел е чрез взаимно допълващи се мерки по двете оперативни програми да бъде оказана подкрепа на най-бедните и уязвими семейства в община Луковит. Изпълнението на проекта стартира на 5 март 2019 г. и ще приключи на 31 октомври 2021 г.

Първият ден от семинара бе посветен на постигнатите резултати, както и на представяне на Доклад за мониторинг и оценка на въздействието, съдържащ подробно изследване с анализ по проблемите на социалната интеграция в град Луковит.

Участници в семинара бяха журналисти от национални, регионални и местни медии, представители на Местната активна група (МАГ), създадена в гр. Луковит по програма РОМАКТ, социални работници от Център за обществена подкрепа, създаден в рамките на проекта, представители на Дирекция „Бюро по труда“ и „Закрила на детето“ в гр. Луковит, както и участници в проекта от целевите групи.

Цветенка Хаджиева, заместник-кмет на Община Луковит и ръководител на проекта, откри двудневния семинар и представи независимите експерти, изготвили Доклада за мониторинг и оценка на въздействието - Цвета и Дора Петкови, с които община Луковит работи по актуални проблеми на ромската общност от много години. Докладът презентира осемте мащабни дейности по проекта, както и постигнатите конкретни резултати. Експертите адмирираха значимостта на цялостния импакт от проекта върху интеграцията и социалното развитие на ромската общност в общината и изградената вече връзка между хората в квартала, медиаторите и публичната власт, което е изключително важно за бъдещото им развитие. В конкретика резултатите от дейностите, финансирани по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ осигуряват заетост за 91 безработни лица от ромски произход; включват изграден и работещ Център за обществена подкрепа (ЦОП) с общностен център в кв. „Изток“ (ромския квартал) в гр. Луковит със социални работници, педагог, логопед и назначаване на общностен работник в изнесения център в кв. „Изток“. В дейността на ЦОП и изнесената му част са обхванати 877 роми, като са предоставяни интегрирани социални и здравни услуги, в т.ч. прегледи и помощ от логопед и социален педагог, АГ прегледи и здравни консултации от акушер-гинеколог, медицинска сестра и акушерка за 128 жени, а на около 30 жени са поставени вътрематочни спирали и са осигурени следващи прегледи и лечения при необходимост, превантивна здравна консултация и разговори за женското здраве и ранното забременяване. Средногодишния брой потребители на Центъра за обществена подкрепа са 40 души от ромски произход, а обхванатите в инициативи и работа с младежи от общността са над 300 участници.

Дейностите по компонент „Образование“ са повишили нивото на знания по БЕЛ и математика на 450 ученици от 20 паралелки, сред които 312 ромски деца и са допринесли за високи резултати на матурите. Разкрита е занималня в ромския квартал „Изток“, в която децата са се занимавали както с училищна подготовка, така и с развитие на спортни клубове и др. клубове по интереси. Огромен е приносът на проекта за развитието на местните общности и преодоляването на негативните стереотипи. Работата с партньора Сдружение „Знание“, гр. Ловеч включва около 240 деца и младежи от ромската общност в различни инициативи („Храна и здраве“, „Време е за чай“, „Форум театър“) за иницииране на трудности и проблеми и предлагане на начини за преодоляването им. По проекта са назначени здравни и образователни ромски медиатори, които през цялото време работят индивидуално с ромските семейства. Изключително важна е тяхната роля по време на онлайн обучение в периодите на локдаун и извънредна епидемиологична обстановка, когато работят почти индивидуално с всяко дете. Създадени са и Местна активна група и Обществен съвет за социално включване

Докладът за мониторинг и оценка на въздействието заключи, че постигнатите резултати са изключително мащабни, проектът е изпълнен успешно, с огромна отдаденост и професионализъм, въпреки трудностите при отчитане на интегрираните мерки, финансирани по две отделни оперативни програми с различни изисквания и индикатори, множеството проблеми, включително наложените от пандемията COVID19 ограничения и всички сложни човешки фактори.

В дискусионните панели, модерирани от Ралица Попова – Изпълнителен директор на Сдружение „Знание“, гр. Ловеч, партньор по проекта, участниците в семинара споделиха проблеми и трудности, които са срещнали при изпълнението на дейностите и изказаха мнения и препоръки за бъдещото развитие на социално–икономическата интеграция на ромската общност в община Луковит. Интересни бяха изказванията на директорите на училищата, образователните медиатори, учители и родители, които споделиха свои наблюдения и опасения относно ранните бракове и раждания, желанието на родителите да работят и проблемите с намирането на подходяща работа и множество други. Експертите от ОИЦ-Ловеч се включиха активно в дискусионния панел, посветен на устойчивостта на постигнатите резултатите и надграждането с нови проекти, които могат да се финансират в периода 2021-2027 г. по различните програми и с помощта на донорски инициативи.  

И през втория ден от публичното събитие продължиха дискусиите с представители на целевите групи и МАГ, както и директори на училищата от община Луковит – партньори по проекта.

Екипът на ОИЦ-Ловеч се обедини около тезата, че подобни проекти са от изключителна важност за интеграцията и социалното развитие на ромските общности в общините и реализацията им следва да продължи и през новия програмен период 2021-2027 г.     

  

ОИЦ – Ловеч е част от Мрежата от 27 областни информационни центрове за популяризиране на политиката на ЕСИФ в Р България.

 

За допълнителна информация:

Име на служител: Росица Кривирадева

Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“

Тел.: 068 604 297

e-mail: oic.lovetch@gmail.com